מבחני הכנה למחוננים

ילדים לומדים

אם הילד שלכם מצליח לעשות את הדברים יותר טוב מכל השאר, אם הוא מבין ומפנים את החומר "מהאוויר" והוא לא דורש השגחה, מורים פרטיים או כל מה שביניהם, ייתכן ומדובר בילד מחונן. בדיוק כאן, תלמידים מחוננים או כאלה המציגים שנה אחר שנה תעודות הצטיינות מוצאים את עצמם במעמד של מבחני הכנה למחוננים- מבחנים שייקבעו את גורלם ועתידם כבר מעכשיו. שלא כמו מצבים אחרים, במעמד של מבחני מחוננים יידרש מהתלמיד להפגין לא מעט ידיעות מובנות ומאורגנות ולכן, בכדי להצליח במשימה, יידרש מכם ההורים לעשות צעד אחד למען הצלחתו – להכין אותו מראש למבחן מסוג זה. 

איך יודעים שהילד מחונן? 

חלק מאותם מבחני הכנה למחוננים כוללים בתוכם גם חשיבה והכנה כמותית, כאמור, כמה זמן ייקח לילידכם לענות על שאלה פשוטה ביותר. במעמד ההכנה למבחנים הנ"ל עולה עניין האסטרטגיה המכוונת והכול במטרה לתת מענה מהיר וכמותי בדיוק כפי שהמבחן רב האפשרויות ידרוש בזמן אמת. באמצעות הכנה הזו אפשר ללמוד לענות על שאלות לא רק במהירות אלא גם בשיטתיות ולצד רמזים פשוטים שיקלו על פתרון הבעיה. בהיבט הידע הכללי חשוב לשאול את ילדיכם אודות ערי בירה או המצאות כאלה ואחרות ולצד השאלות יש להציב את התשובות האפשרויות. כמו כן אפשר ואפילו רצוי להראות כיצד לשלול את התשובות השגויות וכך להעצים את התשובות הנכונות גם אם הם לא ידעו את התשובה מלכתחילה. נקודה נוספת בשאלות הקשורות במידע היא להתבונן בשאלה עצמה ורק אחר כך בתשובה. במקרים מסוימים יידעו הילדים כי אדם מסוים המציא את החשמל בלבד ולא את ההמצאה השנייה ולכן חשוב להעביר לילדים את המסר כי גם אם הם מכירים ממציא אחד, בקלות אפשר לשייך לו גם את ההמצאה הנוספת. 

האם ילדים מחוננים לא צריכים לעשות מבחן למחוננים? 

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא לחשוב כי ילדים מחוננים לא באמת צריכים מסגרות מחוננות ודווקא כאן צריך לעצור ולחשוב מחדש על הכול. כאמור, גם אם מדובר בילד מדהים, אלוף בלא מעט מקצועות עדיין הוא חייב לקבל את הכלים האחרונים בכדי להתמודד בצורה המיטבית ביותר גם בתחומים אחרים. אם לאחרונה קיבלתם זימון למבחני מחוננים רצוי שלא תפסלו את האפשרות של המוכנות למבחן. באמצעות הכנה למבחן זה, ילדיכם לא רק שישמרו על המיומנות הקיימת אלא יפתחו מיומנויות שונות ולא פחות חשובות אשר יתרמו בהמשך חייהם. 

הקשר בין תמיכת ההורים לבין הצלחת הנבחן 

מחקרים כאלה ואחרים מעידים כי ההכנה והקשב של ההורים לילדיהם, יכול להביא אותם בדיוק לתוצאה המבוקשת. אז אם ילדיכם עומדים לפני מבחני מחוננים, חשוב להסביר להם אודות מבנה המבחן, להראות להם דוגמאות של מבחנים מהסוג הנ"ל והכי חשוב לחזור ולהתאמן על בחירת התשובה הנכונה והמדויקת כי בניגוד למחשבת הילדים- התשובה קיימת, צריך רק לדייק אותה. 

יצירת קשר עם המערכת

פוסטים אחרונים בבלוג