יתרונות של מחוננים בדרך לתואר ראשון

ילדים לומדים

מחוננים רבים הם בעלי זיכרון מעולה לטווח הארוך, סקרנות רבה ורצון לדעת, להבין ולהתנסות בדברים שונים. מחוננים רבים אוהבים לפתור בעיות מורכבות בצורה מהירה, לרוב יש להם מוטיבציה גבוהה מהממוצע והם משקיעים מאמץ כאשר עליהם להתמודד עם אתגר ובעיה מורכבת. 

למחוננים יש רמת אינטליגנציה גבוהה, כישורי למידה גבוהים, כושר חשיבה מפותח, יכולת מתמטית גבוהה במיוחד, ולרוב הם יצירתיים ובעלי יכולת טובה להבעה עצמית. 

מדינת ישראל מודעת לצרכים הייחודיים של הילדים המחוננים, לכן משרד החינוך מפעיל כיתות לימוד מיחדות למחוננים ויש תוכניות העשרה מתקדמות ומסלולי לימוד ייעודיים המשלבים לימודים אקדמיים עם הלימודים בתיכון או בחטיבה. עם זאת, רבים מהמחוננים הצעירים בגיל התיכון לא משתתפים בתוכנית אקדמיה בתיכון, ולרוב הם נרשמים ללימודים אקדמיים לאחר השירות הצבאי, ומאחר והם בדרך כלל מצטיינים בלימודים באקדמיה הם יכולים להצטרף לתוכניות לימוד מתקדמות ולרכוש ידע מעמיק ומקיף יותר.

תחום החשבונאות והקשר למחוננים

תחום החשבונאות נחשב לאפרורי ורבים משוכנעים כי המקצוע מתאים רק למי שאוהב מספרים וחישובים מורכבים. למעשה, תחום החשבונאות רחב ומגוון, יש בו גם יצירתיות אך הלימודים נחשבים למאתגרים ואינם מתאימים לכולם. למעשה, למחוננים יש יתרון משמעותי בלימודים אקדמיים מאתגרים מאחר ויש להם נתוני פתיחה מצוינים, הם בעלי יכולות מתמטיות גבוהות, יכולות ניתוח מעמיקות, זיכרון מעולה וחשיבה מפותחת. 

כדאי לדעת כי לימודי חשבונאות נחשבים למאתגרים מאוד, תוכנית הלימודים ממוקדת וכוללת נושאי לימוד כמו מקצועות יסוד (מתמטיקה, אנגלית וכד'), סטטיסטיקה, מיקרו ומאקרו כלכלה, תורת המחירים, מימון, שיווק, יסודות החשבונאות, בעיות מדידה בחשבונאות ועוד. במסגרת הלימודים לתואר ראשון בחשבונאות הסטודנטים נדרשים לבחור התמחות, והלימודים כוללים הכנה אינטנסיבית לקראת הבחינות התובעניות להסמכת רואי חשבון של המועצה הישראלית לרואי חשבון.

תוכניות למחוננים בתחום המתמטיקה

משרד החינוך מציע מגוון תוכניות העשרה וטיפוח לילדים מחוננים, ובבתי הספר היסודיים הילדים יכולים לעבור מבחן ראשוני לאיתור מחוננים. הילדים שעוברים את המבחן הראשון בהצלחה נדרשים לעבור מבחן נוסף, כדי לאתר את המחוננים בעלי היכולות הגבוהות ביותר. יש מסלולי לימוד מתקדמים לילדים המחוננים, למשל תוכניות מיוחדות למחוננים בתחום המתמטיקה כמו התוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה באוניברסיטת בר אילן, פרויקט א"א, תוכנית אוילר המיועדת לבעלי יכולות מתמטיות גבוהות, תוכנית אלברטו ועוד.

תוכנית הלימודים במתמטיקה למחוננים נועדו ללמד תכנים נוספים ומעמיקים יותר במתמטיקה, להעניק טכניקות וכלים מתקדמים לפיתוח החשיבה ולפתרון בעיות מורכבות ועוד. לכן, מחוננים המשתתפים במסגרת הלימודים בבית הספר בתוכניות בתחום המתמטיקה יכולים להתחיל ללמוד גם באקדמיה מאחר ובאפשרותם לסיים את הבגרות כבר בכיתה י', והם מגיעים לאקדמיה מוכנים, עם ידע מעמיק במתמטיקה ויכולות חשיבה מפותחות.

מחוננים הנרשמים ללימודים אקדמיים יכולים להצטרף על סמך הציונים שלהם באקדמיה לתוכניות ייעודיות כמו אופק למצוינות, ההשתתפות בתוכנית כוללת הקלות כמו פטור משני קורסי בחירה, ובוגרי התוכנית יכולים להצטרף לעתודת המתרגלים ועוזרי ההוראה במרכז האקדמי.

השתלבות של מחוננים בלימודי תואר ראשון

מחוננים עם ציונים גבוהים ומוטיבציה גבוהה יכולים להתקבל למסלולי הלימוד היוקרתיים והמבוקשים ביותר. למחוננים יש עדיפות במקצועות המדעיים ובתחומים בהם לומדים מתמטיקה ברמה גבוהה, בין היתר בלימודי חשבונאות, ואם הם מצטיינים בלימודים האקדמיים הם יכולים להשתלב בתוכניות העשרה מתקדמות המאפשרות להם לצאת לשוק העבודה עם כלים מתקדמים ואיכותיים יותר.

בלימודי החשבונאות המחוננים זוכים ליתרון חשוב בגלל כישורי החשיבה, הזיכרון, היכולות המתמטיות והמוטיבציה הגבוהה, ומשרדים מובילים לראיית חשבון מחפשים בנרות את הסטודנטים המחוננים בלימודי חשבונאות כדי לגייס אותם להתמחות ולהציע להם עבודה לאחר קבלת הדיפלומה.   

פרטים נוספים על מסלול לימודים

פוסטים אחרונים בבלוג