מה זה Data Analyst ולמה מדובר במקצוע העתיד של ההייטק?


דאטה או בעברית צחה כוונתו למידע שמחזיקים ארגונים שעוזר להם לשפר את היכולות והביצועים שלהם. בין אם מדובר בקיצור תהליכי ייצור, אספקה או שיפור רמת השירות הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות העסקת דאטה אנליסט (Data Analyst).

מה כולל התפקיד של אנליסט נתונים?

אז מה זה Data Analyst? כשמו כן הוא – עוסק בנתונים.
אבל המטרה שלו היא לא סתם לאסוף נתונים לטבלאות וגרפים, אלא יש לו תפקיד חשוב בהרבה: הבנה מה מה מסתתר מאחורי נתונים והמלצה לארגון מה המסקנות שיש להסיק מהנתונים האלה.

באופן מפורט יותר: נניח ארגון כלשהו רוצה להבין מדוע קבוצת קונים מסוימת מעדיפה מוצר אחד על פני מוצר שני, מי שיווק את המוצר ומתי היה הביקוש הגבוה ביותר.

כאן נכנס לפעולה אנליסט נתונים. הוא מארגן את המידע והופך אותו לידע רלוונטי. הוא יודע לומר לא רק מה היה, אלא גם לנבא תחזיות על בסיס המידע שלו ולגזור מסקנות. הוספת מוצר משלים, תמחור שונה ועוד.

זוהי כמובן רק דוגמה אחת הממחישה את מדע הנתונים וכיצד זה מעלה את ערכן של החלטות מקצועיות לקידום המכירות ולהשגת המטרות הארגוניות.

באיזה חברות וארגונים עובד אנליסט נתונים?

כמעט כל ארגון בסדר גודל בינוני ומעלה יעסיק דאטה אנליסט (Data Analyst). הסיבה היא שארגונים גדולים נדרשים להתמודד עם כמויות מידע הולכות וגדלות ולכן הן זקוקות לאנליסט נתונים.

אנליסט הנתונים מנתח, בונה דוחות ופועל להפיכת הנתונים ככלי לקבלת החלטות בקרב שרשרת הניהול הארגונית.

סוגי החברות המעסיקות אנליסט נתונים הן מגוונות: בנקים, חברות ביטוח, חברות מימון ואשראי, חברות תרופות, חברות הייטק וחברות לואו-טק כמו מפעלים. לצד הסקת המסקנות יש חשיבות גדולה לכך שהמידע הסטטיסטי ברובו יהפוך לכלי קל לקריאה והבנה.

מה צריך לדעת דאטה אנליסט (Data Analyst)?

לפתח יכולת אנליטית

להיות בעל יכולת אנליטית פירושו להיות ער לכל מידע חדש שנחשפים אליו ולמשמעות שלו. להבין לעומק את הנתונים, להיות ביקורתי כלפיהם ולגזור מהן מסקנות מעשיות שישרתו את מקבלי ההחלטות.

לשלוט במיומנויות מחשב

החל מהבסיס הכולל עבודה עם קבצי אקסל, ניתוח, סינון ומיון מידע, הכנת מצגות Powerpoint ועבודה עם כלים נוספים של מעבד תמלילים. מעבר לזה דאטה אנליסט צריך להכיר את כלי ה-BI הארגוני (Business Intelligence).

לדייק בשאילתות

שאילתה היא היא האופן בו מתבצעת דליית נתונים מתוך מאגרי מידע עצומים (ביג דאטה). זהו למעשה קוד תכנות, המאפשר להציג שאילתה מסוימת מאוד ולהביא מידע העונה על נתוני השאלה, 

לבצע הדמיית נתונים

בצורה פשוטה: הדרך להעביר נתונים כמותיים באמצעות דימויים חזותיים באופן פשוט וקל. למשל להמיר שורות ארוכות של מספרים לטבלה מסודרת ומאורגנת או גרף. 

הצגת המידע בצורה כזו מאפשרת לחקור ולנתח בצורה יעילה את המידע, להתחקות אחרי מגמות או פערים במידע. זה יכול להיעשות גם באמצעות שימוש בצבע, הדגשת טקסט, הבדלים בגודל האובייקט ועוד.

'לדבר' בשפות סטטיסטיות

למידה של שפות תכנות, שנועדו להתמודד עם היקפים נרחבים של נתונים, לבצע ניתוחים סטטיסטים מורכבים ולתת מענה לצרכים של כריית מידע. השימוש בשפות סטטיסטיות רווח מאוד בפיתוח מערכות BI מהדור החדש, המבוססות על מודלים ומתרגמות טקסטים למידע או הדמיה חזותית.

לתקשר בצורה טובה

אנליסט נתונים צריך לתקשר באופן יומיומי עם גורמים רבים. לכן הוא נדרש להיות בעל מיומנויות התנסחות כדי לספק בצורה רהוטה את המידע לגורמים בכירים בארגון.

לרדת לפרטים

'דאטה אנליסט' נדרש לספק מידע מהימן, מעודכן וללא טעויות. הוא צריך לסנן מידע, למיין ולאתר מידע שגוי במהירות וביעילות. לכן חשוב  שהוא יגלה שליטה מוחלטת בפרטים, יסנן מידע ויבין מה רלוונטי לתהליך העסקי.

איזה קורס דאטה כדאי ללמוד?

חשוב לזכור את מטרת העל: ללמוד קורס דאטה אנליסט שיוביל אותך לשוק העבודה. לכן קורס כזה צריך להיות קודם כל כזה שמכוון השמה. לספק כלים זה חשוב, אבל יש יתרון אדיר בקורס שמבטיח השמה בסיום הקורס.

בנוסף, חלק מהקורסים מספקים הכשרה מקיפה אבל לא תמיד רלוונטית. כדאי לבחור קורס דאטה שנותן הכשרה מדויקת המותאמת לשוק העבודה.

איך אפשר לבחור קורס דאטה ולהיות בטוח שזה המסלול המתאים עבורך? כדאי לבחור קורס שמספק שלב מיון ללא התחייבות כספית לא עברת את שלב המיון – תשלם רק דמי רישום.

ב-HackerU מחכים לכם השמה מובטחת, הכשרה מותאמת להייטק ושלב מיון בלי התחייבות כספית. עכשיו שאתם יודעים מה זה Data Analyst כל מה שעליכם לעשות הוא ללחוץ כאן כדי לדבר עם אחד מיועצי הלימודים שלנו ולבדוק את התאמתכם לקורס.  

יצירת קשר עם המערכת

פוסטים אחרונים בבלוג