איתור מחוננים – כל מה שחשוב לדעת

לימודי קלינאות תקשורת

תלמידים מצטיינים ותלמידים מחוננים הם המפתח לעתיד טוב יותר. איתור מחוננים באמצעות הליכים מתקדמים ושיטות חדשות יעזרו להגיע לתלמידים הנכונים ולפתח את הפוטנציאל שלהם עד למיקסומו המוחלט. בתקופה הנוכחית טיפוח תלמידים חשוב יותר מתמיד.

מהו תלמיד מחונן?

תלמיד מחונן הוא תלמיד השואף להגיע לרמה גבוהה כבר מגיל מאוד צעיר. ניתן לזהות בקלות תלמידים מחוננים לפי מידת העניין שהם מביעים בשיעורים בכיתה, לפי רמת משכל (IQ) שנוטה להיות גבוהה משאר חברי כיתתם, ורמת הידע הכללי שלהם.

תלמידים מחוננים נוטים להיות בעלי אינטלגנציה ברמה אחרת משאר התלמידים וזוהי בהחלט תכונה בולטת שקשה לא להבחין בה. מחוננות נבחנת גם ביחסים בין-אישיים וגם ביחסים תוך-אישיים, ובעיקר במבחנים המיועדים לאיתור מחוננים ובדיקת רמת המשכל שלהם.

איתור מחוננים וטיפוח הפוטנציאל

כיום ישנם מקומות רבים הפועלים למען איתור תלמידים מחוננים והשפעתם על עתיד טוב יותר. מקומות אלו רואים פעילות זו כשליחות אוהבת על מנת להעניק לתלמידים מחוננים את כל הכלים הדרושים בדרך להצלחה.

כיום חשוב לטפח תכונות מיוחדות ושאיפה למצוינות, בתלמידים שיכולים להגיע למקסימום הפוטנציאל שלהם. איתור מחוננים מתרחש בדרך כלל אצל ילדים או נוער המתגלים אצלם תכונות השונות מהשאר, שראוי לפתח בסביבה ייחודית המיועדת להם.

מחוננים לרוב ניחנים בזיכרון מצוין, חשיבה מהירה, פיתרון מהיר של בעיות ושאלות שונות בכל נושא אפשרי, ובעיקר רמת הסקרנות שלהם ועד כמה מעניין אותם ללמוד דברים חדשים. תלמיד שאינו מחונן יהיה בעל מוטיבציה נמוכה יותר ולא יהיה מעוניין ללמוד יותר מדי דברים בבית הספר.

תהליך לאיתור מחוננים

כיום, יש מבחנים רבים שנועדו לאיתור תלמידים מחוננים ולקבוע את רמתם, גם מבחינה בין-אישית וגם מבחינת רמת משכל ופיתרון בעיות ושאלות. הליך זה יכול לעזור בהפחתת לחץ והכנה לשאלות בדיוק לפני המבחן.

אז מה זה בעצם הכנה למבחני מחוננים? מכיוון שמבחני איתור מחוננים נוטים להיות מאוד קשים, מתקדמים ומורכבים, תלמידים רבים יתרגשו וזה עלול לפגוע בסיכויים שלהם להצליח במבחן. לכן, יש לקחת את כל הגורמים הללו בחשבון ולהכין את התלמיד למבחן המחוננים.

על מנת לדעת אם הילד שלכם מחונן, אתם צריכים לאבחן אותו ככזה בעזרת מבחנים מסוימים. ילד לא מחונן לא יעבור מבחן איתור מחוננים ולכן יש לאבחן את התכונות בצורה מדויקת. המבחן עשוי להיות אף מכשיל, עם שאלות מתקדמות אפילו בשביל מחוננים, ולכן חשוב להתכונן למבחנים אלו ביסודיות ולהשקיע את מיטב הזמן בהכנה.

אין ספק שזה מאוד נחמד להיות הורה לילד מחונן, אך דבר זה לא תמיד פשוט. מדובר בתלמיד השואף למצוינות תמידית, בעל רמת משכל גבוהה וסקרנות אינסופית. תכונות אלו יכולות לשרתו בדרך חיובית מאוד בעתיד, אם עושים זאת כמו שצריך ומתכוננים כמו שצריך למבחן איתור מחוננים.

להכין את הילד המחונן למבחנים אלו זהו דבר מוערך. הורה לתלמיד מצטיין צריך להיות גאה גם ביכולותיו וגם ביכולות הילד שלו. הכנת הילד למבחן איתור מחוננים בהחלט יכולה להועיל ולעזור לו, ולהכין אותו למבחן מאוד מורכב. כך יוכל להתאים את עצמו למבחן ויראה את הרמה האמיתית שלו מבלי שהלחץ או ההתרגשות ישפיעו עליו.

המאמר נכתב באדיבות צוות המומחים של הפרופסור הלא מפוזר.
https://www.haprofessor.com/

יצירת קשר עם המערכת

פוסטים אחרונים בבלוג