האם ניתן ללמוד קורס QA בחינם?

קורס עיצוב גרפי

אין זה סוד כי עבודה בחברת הייטק עשויה להניב לעובדים משכורות גבוהות מהממוצע במשק, בנוסף על תנאי עבודה איכותיים שלרוב מתעלים על שעות העבודה הרבות שעובדי הייטק צריכים להקדיש במסגרת תפקידם. כשמדברים על עבודה בהייטק אין זה אומר כי רק מתכנתים ומפתחי תוכנה מוכשרים עובדים בעבודות נחשקות אלו, אלא ישנם לא מעט תפקידים נוספים אותם מאיישים אנשי מקצוע מיומנים אחרים – ביניהם גם אנשי QA שהביקוש לעובדים אלו הוא גבוה במיוחד בתעשיית ההייטק.

על מנת להיכנס לתפקיד של איש QA בחברת הייטק יש לעבור הכשרה מתאימה לכך, שלרוב כרוכה במעבר של קורס מקיף וקצר יחסית המעניק את הידע והכלים הדרושים לעבודה בתחום. כיוון שמדובר על קורס מקצועי ולא השכלה אקדמית, יש כאלו שיעדיפו ללמוד את התחום באופן עצמאי ולא דרך מסגרת לימוד וכך גם לחסוך בתשלום עבור הלימודים.

אם אתם מתלבטים בשאלה כיצד ללמוד קורס QA, האם קבלה לעבודה בתחום היא רק באמצעות תעודה מקצועית מוכרת, והאם קיימת אפשרות ללמוד קורס QA בחינם – ריכזנו עבורכם מידע מקיף בנושא לימודי QA עם כל התשובות לשאלות שרציתם לדעת.

מהו קורס QA?

כדי להסביר מהו קורס QA יש להסביר בקצרה על מהות תפקידו של איש QA. מדובר על אדם שאחראי על בדיקת איכותם תוצרי התוכנה המפותחים בכל חברת הייטק, ובמסגרת עבודתו הוא מבצע בדיקות מקיפות שונות על מנת להבטיח את פעולתם התקינה לפני הפצתם. משום כך איש QA נקרא גם בודק תוכנה, כאשר את הכישורים לביצוע הליכי הבדיקות הוא מקבל מלימודי QA מקצועיים.

לימודי QA – מה הם כוללים?

על מנת שבודקי תוכנה יוכלו לבצע את תהליכי בדיקות מוצרי התוכנה בצורה הטובה והאיכותית ביותר, עליהם לרכוש את הידע המקיף והכלים המקצועיים שישמשו אותם במהלך תפקידם. לכן לימודי QA כוללים מגוון נושאים טכניים שיקנו לתלמידים את מיומנויות הבדיקה כמו היכרות עם בסיסי נתונים, הכרות עם מערכות הפעלה, ניתוח מערכות, חקר ביצועים, בדיקות מערכת, בדיקות אינטגרציה ועוד שלל נושאי לימוד נוספים.

האם קורס בדיקות תוכנה מתאים לכל אחד?

למרות שעבודתו של בודק התוכנה כוללת בדיקות בקרה והבטחת איכות של מוצרי תוכנה, קורס בדיקות תוכנה אינו מצריך מהתלמידים הבנה וידע בפיתוח תוכנה. לכן לרוב תנאי קבלה לקורס QA יכללו ידע בסיסי במחשבים והבנה של השפה האנגלית, זאת כיוון שאין הם מפתחים תוכנה אלא בודקים אותה ומוודאים כי היא פועלת כראוי.

על אף חוסר הדרישה של ידע בפיתוח, יש לדעת כי עבודתו של איש ה-QA הינה פרקטית וטכנית במהותה, ולכן ההשתלבות בלימודים אלו איננה יכולה להתאים לכל אחד. לפני התחלה של קורס בדיקות תוכנה יש להבין האם מוכנים להיכנס אל תחום טכני הדורש עבודה מרובה סביב המחשב, וכן ביצוע פעולות חוזרות ונשנות שעשויות להיות מעט סיזיפיות עבור אנשים מסוימים.

מהו קורס אוטומציה במסגרת לימודי QA?

אם יצא לכם לחקור בכלליות על לימודי QA וודאי נתקלתם במונח אוטומציה. מדובר על אחד מהתהליכים אותם מבצעים בודקי תוכנה במסגרת הבדיקות שהם עורכים, כאשר תהליכים אלו מבוצעים לרוב בצורה ממוחשבת ולא ידנית. התחום של בדיקות אוטומטיות נוסף למסגרת הלימודים של קורס QA, כך שניתן למצוא מוסדות לימוד המציעים ללמוד קורס מקיף הכולל את הכלים והידע לביצוע בדיקות ידניות ואוטומטיות.

יש לקחת בחשבון כי בשונה מבדיקות ידניות, QA Automation מצריך מהתלמידים לרכוש מיומנויות בכתיבת קוד בשפת JAVA כדי שיוכלו להנחות את המחשב לבצע את פעולת הבדיקה באופן אוטומטי.

כיצד ניתן לרכוש השכלה כ- QA Engineer?

למרות שהמילה Engineer מייצגת את התואר מהנדס, עבודה בהייטק כאיש QA איננה מצריכה מהמועמדים לעבור תואר ראשון בהנדסה. לכן ניתן לומר כי מהנדס QA הוא למעשה בודק תוכנה מיומן ומקצועי, שעבר הכשרה מקיפה בתחום בדיקות תוכנה. כיצד והיכן ניתן לרכוש את ההשכלה הרלוונטית?

ישנם לא מעט מוסדות לימוד המציעים קורס QA מקצועי, כאשר לרוב מדובר על מכללות ובתי ספר פרטיים ללימודי מחשבים והייטק. ניתן למצוא גם מסגרת לימוד אישית יותר לאלו המעוניינים בכך, זאת באמצעות מעבר של קורס QA מקצועי אצל מרצה מנוסה בתחום שמעביר שיעורים פרטניים.

לימודי QA בחינם – יש דבר כזה?

עלות קורס QA משתנה ממוסד לימוד כזה או אחר, אך לרוב מדובר על עלות ממוצעת של כמה אלפי שקלים. אם תרצו ללמוד את התחום אך לא להוציא כ"כ הרבה כסף לשם כך, תוכלו כמובן ללמוד QA בחינם באמצעות צפייה בסרטוני הדרכה חינמיים, קריאת מאמרים ומידע שקיים ברשת ודרכים נוספות. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון כי הדרך הזו עשויה לקחת לכם זמן ממושך יותר, נוסף על התמקצעות שאיננה מקיפה את כל חומר הלימוד.

לכן אם אתם רוצים להרוויח שכר של אנשי QA מקצועיים, קחו בחשבון כי קודם כל תצטרכו להתקבל לחברת הייטק שתתאימו לדרישות התפקיד שלה, שיכללו לרוב הסמכה מקצועית ומקיפה של בודקי תוכנה מיומנים.

דוגמא לקורס בדיקות תוכנה QA בחינם

פרטים נוספים על מסלול לימודים

פוסטים אחרונים בבלוג