האם יש קשר בין קריאת ספרים להישגים בלימודים?

האינטואיציה שלנו אומרת לנו, שיש קשור הדוק בין קריאת ספרים להישגים בלימודים ועל כך יכולים להעיד כל אותם מצטייני הכיתה, שהעדיפו תמיד להישאר לקרוא ספר טוב בבית בזמן שכולם יצאו לבלות. המציאות לעומת זאת, אומרת שהאינטואיציה שלנו… צודקת במאה אחוז או לפחות בתשעים. מדוע רק בתשעים אחוז? איך תורמת קריאת ספרים חדשים להישגים בלימודים ומה יכול לפגוע בזה? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

ספרים וציונים – מה הקשר?

ובכן, כדי להבין את הקשר בין קריאת ספרים ובין הישגים בלימודים, צריך להבין תחילה את המשמעות של שניהם. קריאת ספרים היא פעולה שמאפשרת לנו להיחשף באופן קבוע ובלתי פוסק למידע חדש שמאפשר לנו ליצור ידע חדש. קריאת ספרים מאפשרת לנו לתרגל את כישורי הקריאה שלנו, לפתח את השפה שלנו ולפתח את הדמיון שלנו, אבל יותר מכל, קריאת ספרים מאפשרת לנו למקד את עצמנו סביב פעילות בעלת אופי לימודי, פעילות שכל מהותה סובבת סביב הפעלת המוח לרכישת ידע חדש, מה שמביא אותנו למשמעות של הישגים בלימודים. לימוד הוא תהליך של רכישת ידע והפנמתו. ככל שנרכוש יותר ידע, ככל שהמוח שלנו יהיה נוח יותר לקלוט אותו ולהפנים אותו וככל שנשפר את היכולת שלנו לעשות זאת יותר ויותר טוב, כך ישתפרו ההישגים שלנו בלימודים. והנה לכם הקשר בין קריאת ספרים חדשים להישגים בלימודים – פעולה שכל מהותה היא רכישת ידע בצורה חווייתית ומהנה ולכן מובילה לידע נרחב יותר וכישורים טובים יותר ברכישת ידע חדש.

אבל לא הכל כזה מושלם

אחרי שאמרנו את כל זה חשוב לזכור את הדבר הבא: בדיוק כפי שישנן פעילויות שמאפשרות לנו לשפר את ההישגים שלנו בלימודים, ישנן גם פעילויות שדווקא פוגעות בהישגים אלה. לצד רוב מכריע של אוהבי ספרים שנהנים גם מהישגים יפים בלימודים, ישנם גם תולעי ספרים שנסחפים אל תוך עולמות אחרים, מאבדים עניין במה שחשוב, מתנתקים מהכאן והעכשיו ובסופו של דבר גם סובלים מהישגים לימודיים נמוכים. גיקים למחשבים או מכורים למדע בדיוני הן דוגמאות נהדרות לאנשים שאוהבים מאוד לקרוא ספרים חדשים, אבל עלולים לאבד את הקשר בין זה ובין ההישגים הלימודיים שלהם. מן הצד השני, מדובר באנשים שכבר מגיל צעיר רוכשים התמחות מיוחדת בתחום האהוב עליהם ובגיל מבוגר יותר נהנים מביקוש גבוה לידע שצברו לאורך השנים, גם אם זה לא בא לידי ביטוי בתעודת הבגרות שלהם, כך שאין שלא נסובב את זה – קריאת ספרים תורמת תמיד להצלחה בחיים, בין באמצעות שיפור בהישגים הלימודיים ובכישורי הלמידה שלנו ובין באמצעות רכישת התמחות יוצאת דופן בתחום האהוב עלינו.

בכל גיל – אם לומדים, כן קוראים

בגילאי בית הספר קצת קשה להטמיע את המסר הזה בתלמידים, אבל בגילאים בוגרים יותר זה לגמרי אפשרי וגם סופר חשוב – כשאתם נמצאים בתוך תהליך לימודי במכללה, באוניברסיטה, במכינה או בקורס מקצועי, הקפידו להגביר את קצב הקריאה של ספרים חדשים. זה יסייע לכם ביצירת הסטייט אוף מיינד האולטימטיבי לתהליכי למידה, זה ימקד אתכם בפעילות מוחית מהנה וזה ישפר את תהליכי ההבנה והקליטה של המוח שלכם. אתם לא חייבים לבחור ספרים חדשים שזה עתה יצאו לשוק ואתם לא חייבים לבחור בספרים שעוסקים ישירות בתחום הלימודים שלכם, אבל אלה כן חייבים להיות ספרים שאתם נהנים לקרוא, שמוסיפים לכם ערך אמיתי, שמרחיבים את הדעת ושמצליחים לרתק אתכם אליהם יותר מאשר לסדרת הריאליטי התורנית בטלוויזיה.

יצירת קשר עם המערכת

פוסטים אחרונים בבלוג