מבחני פסיכומטרי

מעוניינים לגשת לבחינה הפסיכומטרית? מיד תגלו כל מה שצריך לדעת על מבחני פסיכומטרי, בין אם אתם מעוניינים כעת או בעתיד בלימודי השכלה גבוהה ובין אם כבר שמתם את האצבע על הקריירה המושלמת מבחינתכם:  

מבחני פסיכומטרי: מה חשוב לדעת עליהם?

הפסיכומטרי הוא כלי ממיין למוסדות להשכלה גבוהה, שמנבא את סיכויי ההצלחה של הנבחנים באקדמיה. המבחן מהווה בדרך כלל 50% מציון הקבלה בשקלול ציוני הבגרויות ובודק את המדדים בשלושה תחומים עיקריים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית.

מבנה המבחן

המבחן כולל 9 פרקים, המורכבים מ-8 פרקי בחינה ששניים מהם מהווים פרקי פיילוט (לא ניתן לדעת מי מהפרקים הוגדר כפיילוט) ופרק מטלת כתיבה בו תידרשו לכתוב חיבור של עד 50 שורות, עם הגבלת זמן של 30 דקות לחלק זה. יתר הפרקים מוקצבים ל-20 דקות.

הבחינה מבוססת על שאלונים אמריקאיים עליהם יש לענות ברצף ללא הפסקה בין הפרקים, בשלושה תחומים:

  • חשיבה כמותית (40% מהציון הכולל) – חלק זה מכיל שאלות אלגבריות, גיאומטריות, מילוליות והסקה מתרשימים. רמת הידע אמנם בסיסית ושווה פחות או יותר ל-3 יחידות בבגרות במתמטיקה, אך האופן שבו מנוסחות השאלות והזמן המוקצב לכל אחת שונים בתכלית ומאתגרים הרבה יותר.
  • חשיבה מילולית (40% מהציון הכולל, בתוכם 25% המהווים את מטלת החיבור) – חלק זה מכיל שאלות הבנת הנקרא, הסקה, לוגיקה ואנלוגיות, לצד אוצר מילים ברמה קשה והשלמת משפטים.
  • אנגלית (20% מהציון הכולל) – חלק זה מכיל שאלות בהבנת הנקרא על פרקי אנסין (Unseen), ניסוח משפטים מחדש והשלמת משפטים, בקיאות באוצר המילים ועוד.

ציוני הפסיכומטרי

הציון הגבוה ביותר בפסיכומטרי הוא 800, בעוד שהציון הנמוך ביותר הוא 200. למעשה, לקבל 800 בבחינה הפסיכומטרית שקול לחלוטין לציון של 200 – הרי אם נבחן מסוים יפתור את כל שאלות המבחן מבלי לפגוע באף תשובה נכונה אפילו לא בטעות, עליו לדעת מראש מהי התשובה הנכונה ולא לסמן אותה, משמע שידועה לו התשובה הנכונה. ולכן תוצאה של 200 עגול אינה באמת אפשרית, אך ניתן להגיע קרוב אליה.

נוסף לכך, הציון מחושב תמיד ביחס ליתר הנבחנים באותו המועד, כך שלא כמות התשובות הנכונות שלכם מוסיפה לציון, אלא עד כמה צדקתם באותן השאלות ביחס לתשובות של יתר הנבחנים. נניח למשל, שנבחן מסוים ענה נכון על 8 מתוך 10 שאלות. אם הוא הנבחן היחידי בחדר שענה נכונה על 8 שאלות וכל השאר ענו על 7 ומטה, הוא יקבל את הציון הגבוה ביותר משום שהיה הטוב ביותר ביחס לשאר הנבחנים.

בגיליון ציוני הבחינה שלכם, תראו כמה ציונים שונים:

3 ציוני גלם – המבטאים את הציון שקיבלתם עבור כל תחום (מילולי, כמותי ואנגלית) בתחום של 50-150.

3 ציונים כלליים – המבטאים את כמה שקיבלתם בכל תחום לפי משקלו מהבחינה:

  • ציון רב תחומי המהווה 40% כמותי, 40% מילולי, 20% אנגלית (רוב המוסדות האקדמיים מחשבים לפי ציון זה את נתוני הקבלה ללימודים).
  • ציון בדגש כמותי המהווה 60% כמותי, 60% מילולי, 20% אנגלית.
  • ציון בדגש מילולי המהווה 20% כמותי, 60% מילולי, 20% אנגלית.

כמה מקבלים במבחן הפסיכומטרי בממוצע? הממוצע הכללי עומד על 535, כאשר כ-30% מהניגשים לבחינה צפויים לקבל מעל 600 וכ-5% מעל 700. אם הציון שקיבלתם לא מגיע לרף הנדרש לקבלתם ללימודים הרצויים, אפשר לגשת שוב כך שהמוסד האקדמי יחשיב תמיד את הציון הגבוה מהשניים.

מגבלת זמן למענה על השאלות

כל פרק בבחינה הפסיכומטרית מכיל 20-23 שאלות ומוגבל ל-20 דקות, משמע שיש לכם פחות מדקה לכל שאלה. ולכן התרגול טרם הבחינה הוא עניין קריטי, המאפשר לכם להתמודד עם השאלות ודרכי הפתרון עבורן בזמן אמת.

הקלות במבחן

לומדים רבים זכאים להקלות בפסיכומטרי וביניהם בעלי לקויות למידה, בעלי הפרעת קשב וריכוז ובעלי מוגבלות פיזית או נפשית, בהתאם לקריטריונים של המרכז הארצי לבחינות והערכה.

הקלות אפשריות ונפוצות הן: מבחן ממוחשב, כיתוב מוגדל, הארכת זמן, מחשבון והפסקה מפרק לפרק. לקבלתן יש לפנות בצירוף אבחון עדכני/ בדיקות רפואיות למרכז הארצי ולעבור וועדה מתאימה שתאשר את ההקלה המתאימה. עליכם לדעת שרק חלק קטן מהנבחנים מקבלים בפועל הקלות.

בחינות פסיכומטרי להתנסות

המפתח להצלחה בפסיכומטרי הוא תרגול והרבה ממנו. החל ממועדי שנת 2009, החל המרכז הארצי לבחינות והערכה לפרסם את נוסחי הבחינה, כך שניתן לדעת די בקלות מה צפוי לכם ועם מה תתמודדו בזמן אמת ולהתנסות בבחינות שכבר התקיימו בעצמכם כחלק מההכנה.

הנה כמה מהבחינות האחרונות שפורסמו:

פסיכומטרי מועד קיץ 2022

פסיכומטרי מועד אביב 2022

פסיכומטרי מועד חורף 2021

פסיכומטרי מועד סתיו 2021

נקודה חשובה: מאז מועד אוקטובר 2012 שונו חלק מהתרגילים והשאלות בבחינה, כך שמבחנים שנערכו עד למועד זה כבר אינם רלוונטיים.

הרשמה למבחן פסיכומטרי

אז איך נרשמים ומתי, מה צריך וכמה זה עולה?

ההרשמה מתרחשת דרך אתר המרכז הארצי לבחינות והערכה, בתהליך קצר וידידותי ביותר. נכנסים לאתר ובוחרים בקישור "הבחינה הפסיכומטרית" -> הרשמה לבחינה -> לחיצה על "להרשמה לבחינה לחץ כאן" וממלאים את כל הפרטים לפי ההנחיות.

מידי שנה נפתחים 4 מועדים לבחינה: מועד אביב (בחודש מרץ או אפריל), מועד קיץ (בחודש יולי), מועד סתיו (בחודש ספטמבר או אוקטובר) ומועד חורף (בחודש דצמבר). עלות הבחינה למועדי הפסיכומטרי בשנים 2022-2023 עומדת על 560 ₪. ניתן לשלם באשראי בסוף תהליך ההרשמה.

איך אפשר להתכונן לפסיכומטרי?

פסיכומטרי הוא מבחן מלחיץ, עמוס ואינטנסיבי, שמכיל מגוון אתגרים שטמונים בדפי הבחינה. כדי להיערך אליו בצורה מוצלחת ולתרגל בעקביות עד למועד המבחן, רבים נרשמים לקורס הכנה לפסיכומטרי, שעד השנים האחרונות בוצע פרונטלית בלבד אך מאז הקורונה נפתחה גם דרך אחרת.

כיום חלק גדול מהנבחנים מעדיפים לרכוש קורס פסיכומטרי אונליין וללמוד לבחינה לבדם, מה שמסיר מהם חלק עצום מההפרעות הטבעיות שמכילה הכיתה, צורך להתיישב עם קצב ההתקדמות האיטי או המהיר של כל היתר וגם לכלול בפרק הזמן המלא של הקורס את הנסיעות, הפקקים והחניה.

בקורס אונליין, כל לומד יכול להבין ולהפנים את החומר לבדו, בהתאם לקצב והרצון האישיים וללא תכתיבי זמן ומקום. למעשה, אפשר ללמוד ולתרגל את כל תכני הקורס לבד מכל מקום שנוח לכם, מבלי להיכנע להסחות דעת והפרעות שונות או הסיכון שבאי השלמת הקורס עקב מצבי לחימה, קורונה וכדומה.

כמו כן, ישנה אפשרות להירשם גם לקורס הפסיכומטרי של המדינה, ולרכוש ערכת השלמה שתסייע לכם ללמוד על הצד הטוב ביותר.

בשורה התחתונה:

אם אתם מתכננים להתחיל ללמוד לפסיכומטרי או להירשם בקרוב לבחינה, הזמן הטוב ביותר להתחיל בהכנות לקראתה הוא עכשיו. הכנה טובה, איכותית ומקצועית, שמקבילה למבחני האמת האחרונים תעזור לכם לתרגל כמה שיותר את כל תחומי המבחן, להשתפר מפעם לפעם ולהגיע לרגע האמת בטוחים בעצמכם ועם כל הידע הרלוונטי. קורס אונליין יסייע לכם למקסם את הביצועים לאורך התרגול ותקופת ההכנה ולשפר את הסיכויים שלכם להתקבל ללימודים שאתם מכוונים אליהם.

קורס פסיכומטרי

שאלות נפוצות

המבחן מורכב מ-9 פרקים: 8 פרקים בתחומים עברית, אנגלית וידע כמותי האורכים 20 דקות כל אחד ופרק חיבור שאורכו 30 דקות.

מומלץ להתחיל 3-4 חודשים טרם הבחינה. אם אתם מעדיפים לקחת את הזמן ולתרגל כמה שיותר, ניתן להתחיל בהכנה גם כחצי שנה מראש.

כן, אך בכפוף לוועדה שתאשר זאת בהתאם לאבחונים או תעודות רפואיות שתציגו מראש למרכז הארצי לבחינות והערכה.

משך הבחינה המלא עומד על 3 שעות ו-10 דקות.

מידי שנה נפתחים 4 מועדים: מועד אביב (בחודש מרץ או אפריל, תלוי במועדי החגים), מועד קיץ (בחודש יולי), מועד סתיו (בחודש ספטמבר או אוקטובר, תלוי במועדי החגים) ומועד חורף (בחודש דצמבר).

הממוצע הארצי עומד על 535, כאשר כ-30% מהנבחנים צפויים לקבל מעל לממוצע, כלומר ציון של 600 ומעלה.

בהחלט ואף רצוי. כיום פתוחה בפניכם האפשרות לרכוש קורס אונליין וללמוד באפס הפרעות ותכתיבי זמן ומקום, להפנים ולתרגל בקצב שלכם ולגשת לבחינה הכי מוכנים שרק אפשר.

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות