לימודי הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות נחשבת למקצוע פופולרי במיוחד, שהדרך אליו עוברת דרך כמה הכשרות וקורסים הנלמדים בהדרגה, שלב אחרי שלב. ככל שעוברים יותר הכשרות, כך התפקיד הולך ונעשה בכיר יותר, כאשר גם תחומי האחריות והאתגר התעסוקתי הופכים משמעותיים בהרבה. 

לימודי הנהלת חשבונות נחלקים ללימודי הנהלת חשבונות סוג 1+2 (שבדרך כלל ניתן ללמוד תחת קורס אחד), לימודי הנהלת חשבונות סוג 3, לאחר מכן ניתן להמשיך להכשרת יועץ מס, ראיית חשבון ועוד. לימודי הנהלת החשבונות כוללים לימוד מעמיק של כל ההיבטים הכספיים והפיננסים של העסק (או הארגון). 

קורס הנהלת חשבונות: מקצוע מבוקש ונחשק

אם אתם מחפשים מקצוע יוקרתי ותמיד מבוקש, שמשלב בתוכו הן את עולם הפיננסים (הכספים) והן את העולם העסקי – הבחירה בקורס הנהלת חשבונות היא הבחירה המנצחת. הנהלת חשבונות הוא תחום רחב ומגוון, שבו כל אדם עם זיקה לעולם הכספים יכול למצוא את עצמו נהנה ועם תחושת סיפוק מהלימודים ומהמקצוע עצמו. למעשה, קורסי הנהלת החשבונות השונים משלבים לימודים עיוניים ומעשיים. הם ישלבו הבנה מתמטית ושימוש בממשקי מחשב שונים. אם אתם אוהבים מתמטיקה, אתם תשתלבו מצוין בקורס הנהלת חשבונות. 

מנהלי חשבונות אחראים על כל נושא הכספים בחברה ובארגון. נושא הכספים הוא נושא רחב ומשמעותי מאוד בכל חברה, עמותה ומיזם ולכן הבנה עמוקה בנושא היא חיונית להצלחה. במהלך הקורס תגעו ותעמיקו במספר נושאים, כמו: תלושי משכורת, דו"חות מאזנים, דו"חות הוצאות והכנסות, דו"חות רווח והפסד, קבלות, חשבוניות מס זיכוי ועוד. לאורך הלימודים תכירו את הנושאים באופן הטוב והמעמיק ביותר ותתכוננו לבחינות ההסמכה השונות.

תנאי הקבלה ללימודים

במקצוע הנהלת חשבונות תנאי הקבלה מתחלקים לפי הקורסים השונים. קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2 ידרוש סיום 12 שנות לימוד או לחילופין סיום 11 שנות לימודים לאחר הוכחת ידע מתמטי באמצעות בחינה מתאימה.

קורס הנהלת חשבונות מסוג 3 הוא הקורס המתקדם ביותר בנושא ולכן לא ניתן להתקבל אליו אם לא עברתם בהצלחה את קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2.

שני הקורסים ולימודי ההמשך ידרשו וועדת קבלה לבדיקת התאמה לתוכנית הלימודים. 

שכר הלימוד

אז אחרי שבחנו את מאפייני הלימודים, יתרונותיהם וסוג ההסמכה הנדרשת, חשוב להתייחס גם לשאלה כמה עולה קורס הנהלת חשבונות בדיוק. אלא שהתשובה איננה מדויקת, משום שהמחיר משתנה תדיר בין הקורסים השונים. 

קורס הנהלת חשבונות בשלבים הראשונים עשוי להיות יחסית יקר בהשוואה לקורסי ההמשך המתקדמים. מצד אחד, מדובר בעניין שצריך כמובן להביא בחשבון, אך ניתן לראות ברף המחירים גם כרף כניסה מסוים לתחום. ניתן ללמוד גם במתכונת של סדרת קורסים באותו מוסד הלימודים, כדי לקבל מחיר כללי, וייתכן שבהשוואה ללימודים "פר קורס" – זה יהיה גם אופטימלי יותר. 

גובה שכר הלימוד עומד על מחיר של 7,000 שקלים ומעלה, כאשר העלייה תהיה בהתאם למוסד הלימודי שבחרתם ללמוד בו ובהתאם למסלול הלימודים שבחרתם.

באילו מוסדות לימוד מוכרים ניתן ללמוד הנהלת חשבונות?

כשמדובר על מקצוע כל כך נחשק וכל כך מבוקש, מוסדות לימוד רבים נענים לבקשתם של הרבה מאוד סטודנטים ומציעים קורסי הנהלת חשבונות על בסיס קבוע. את קורס מנהל חשבונות תוכלו למצוא במגוון רחב של מוסדות לימוד בפריסה ארצית:

  • האוניברסיטה הפתוחה.
  • המכללה למינהל.
  • המכללות המקצועיות של רשת אורט.
  • מכללת מישלב (הממוקמת בתל אביב).
  • המכללה האקדמית ספיר.

רוב מוסדות הלימוד מציעים את כל הקורסים הנכללים תחת הנהלת חשבונות, אך מומלץ לוודא מראש עם המוסד הלימודי שהקורס הספציפי שאתם רוצים ללמוד מוצע בו.

אפשרויות התעסוקה

במקצועות הנהלת חשבונות תמיד דרושים עובדים רבים וטובים. אם בכל תחום קיימת הצפה, הרי שדווקא בהנהלת חשבונות, ההצפה חיובית שכן הדרישה תהיה ליותר עובדים. כל חברה זקוקה למנהלי חשבונות לניהול המחזורים הכספיים ולייצוג מול רשויות המס. ככל שהחברה תפגין גם צמיחה, היא צפויה להעסיק יותר מנהלי חשבונות ולכן היקף המשרות עולה לא פעם על ההיצע הקיים. 

כבוגרים מוסמכים, ניתן יהיה להשתלב במגוון רחב של חברות וארגונים המעוניינים להעסיק מנהלי חשבונות בתוך החברה ולעתים גם במיקור חוץ. תוכלו להשתלב גם במשרדים של רואי חשבון ואף להיות עצמאיים ולנהל לקוחות משל עצמכם.

ככל שההכשרה שלכם תהיה גבוהה יותר, כך תוכלו לבצע תפקידים בכירים יותר עם תחומי אחריות רחבים ומקיפים יותר, מהם גם השכר ממשיך לטפס בהדרגה.

קורס הנהלת חשבונות מניב משכורת התחלתית יחסית מכובדת, שממשיכה לעלות בהתאם לרמת ההכשרה, הניסיון וכמובן הוותק.  

לסיכום,

אם חשבתם שהנהלת חשבונות היא תחום אפרורי למדי, אנו מקווים שדעתכם השתנתה עם קריאת המאמר. מדובר במקצוע יוקרתי ומכובד, עם הכנסה נאותה וראויה לטווח הארוך, משרות עם אפשרויות קידום, קביעות ותנאים, יחד עם האפשרות להפיק ממנו עוד ועוד ידע עד הגעה לתפקידים בכירים במיוחד. 

קורסי התחום בנויים כסולם עם שלבי הכשרה שונים, כך שניתן לצעוד לאט ובטוח לעבר קריירה משגשגת, ממנה ניתן למצוא עוד שלל אפיקים שונים להתקדם אליהם. 

לימודי הנהלת חשבונות

שאלות ותשובות

בקורסי הנהלת החשבונות הראשונים (סוג 1+2) הדרישה תהיה 12 שנות לימוד או 11 שנות לימוד וביצוע מבחן לבדיקת הידע המתמטי. כאשר הקורסים מתקדמים יותר, הקורס הקודם ברמתו יהווה תנאי קבלה לקורס המתקדם. בדרך כלל כל הקורסים ידרשו ועדת קבלה.

מחיר קורס הנהלת חשבונות משתנה בהתאם למסלול הלימוד שבחרתם ובהתאם למוסד הלימודי שבחרתם ללמוד בו. קורס הנהלת חשבונות כולל יכול להתחיל ממחיר של 7,000 ש"ח.

כן. חלק מהמכללות מבינות את האילוצים של הסטודנטים ומאפשרות לשלב לימודים ועבודה יחד. חלק מהמכללות מציעות לימודי הנהלת חשבונות אונליין או לימודים בשעות הערב.

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות