חשבות שכר

אתגר, עניין, הון אנושי ותשוקה למספרים הם הציוד הבסיסי שלכם ללימודי חשבות שכר. מדובר בלימודי תעודה הנלמדים במגוון מכללות ברחבי הארץ, אורך הלימודים קצר יחסית וניתן להשלים אותם גם ב-6 חודשים, תלוי בלוח הזמנים והנכונות האישית שלכם.

בסיום קורס חשבות השכר, תקבלו תעודה מהמכללה הרלוונטית. אם ניגשתם גם למבחן חיצוני, תוכלו לקבל תעודה נוספת מטעם לשכת רואי החשבון בישראל. זאת בכפוף לנוכחות של 80% במפגשים והשלמת המבחן הסופי בהצלחה. לאורך הלימודים, תוכלו להרוויח ידע השווה זהב לארגונים שונים ורבים, במסגרתו תוכלו לתפקד כחשבי שכר מן המניין, לתרום לארגון ולסייע גם לזכויות העובדים בו. 

לימודי חשבות שכר

קורס חשבות שכר הוא קורס המלמד נושאים מאוד אינטואיטיביים. מאחר וכל עובד שכיר מקבל משכורת, הנושא הוא מוכר וידוע ולכן קל יותר לאנשים להתחבר למקצוע. אופי העבודה מצריך עבודה מול נתונים רבים, מול ממשקים שונים בחברה או בארגון ועבודת צוות עם אנשים אחרים כאשר רוב היום מתרחש בישיבה ועבודה מול תוכנות מתאימות. צריך להודות: חשבות שכר יכולה להיות מונוטונית, אך ניתן למצוא בה גם הרבה מאוד עניין. נוסף לכך, חשוב לציין כי הקורס עצמו לא דורש ידע מקדים אך כן ידרוש מכם הבנה מתמטית. 

כיום, הקורסים השונים משלבים מידע תיאורטי אך גם התנסות מעשית ולכן המעבר מסטודנט שלומד בכיתה לעובד שמבצע את העבודה באופן מוחשי קלה יותר. כל חשב שכר מתעסק במשכורות ובתגמולים של העובדים בחברה, לכן עליו לשלוט בכל הסעיפים, כל הזכויות והחובות השונות.

במסגרת הקורס תלמדו באופן מעמיק על הנושאים הבאים: ביטוח לאומי, מס הכנסה, שינויים במס, ביטוח פנסיוני, רכיבי שכר, חשבונאות, זכויות סוציאליות ועוד.

תנאי הקבלה ללימודים

בדרך כלל תנאי הקבלה במכללות השונות הם סיום 12 שנות לימוד. כלומר, לימודי חשבות שכר יכולים להתאים גם לאלו שהתקשו בבגרויות או לא למדו לימודי תואר. קורס חשבי שכר הוא קורס מעולה לדריסת רגל ראשונית בתחום וגם לאנשים שכבר עובדים בתחום ורוצים להתפתח יותר ברמה המקצועית. אנשים שעובדים כמנהלי חשבונות, מנהלי ארגונים ועוד.

לימודי חשבות שכר כוללים עבודה מול ממשקי מחשב שונים ולכן יהיה נכון לציין שישנו צורך גם בידע בסיסי בתפעול מחשב. את יתר היכולות כמו השימוש בתוכנות או הגישה הטכנולוגית בסביבה ממוחשבת, ניתן לרכוש לאורך הדרך. 

דבר שיהיה קשה יותר לרכוש בהדרגה כאשר היכולת הבסיסית נמוכה, הוא ההבנה המתמטית. החלק הארי של הלימודים מתייחס ליכולת המתמטית ולכן חשוב להגיע מוכנים ככל האפשר, לעתים גם לאחר מכינה או השלמה מסוימת בתחום זה. 

שכר הלימוד

המכללות השונות בהן מוצעים הלימודים, קובעות מחיר משתנה לקורסי חשבות השכר. אמנם בשורה התחתונה הקורס אמור להעביר אותו חומר ולתת אותה תעודה – אך קיים שוני בין המכללות הנוגע לאיכות ההוראה, כמות התלמידים בכיתה, המיקום הגיאוגרפי של המכללה ועוד. 

בכלליות, שכר הלימוד הממוצע לחשבות שכר עומד על 5,000-7,000 ₪. לקבלת המידע המדויק והסופי, יש לפנות למכללה שבה אתם מעוניינים ללמוד ולברר.
דעו כי ברוב המכללות תוכלו לשלם על הקורס באמצעות הפיקדון הצבאי (אם יש ברשותכם).

באילו מוסדות לימוד מוכרים ניתן ללמוד חשבות שכר?

  • האוניברסיטה הפתוחה.
  • מכללת עתיד.
  • המכללה למנהל.
  • בתי ספר מקצועיים – אורט.

תוכלו למצוא במכללות שונות בכל רחבי הארץ קורסים לחשבות שכר. בדקו לפי אזור המגורים שלכם.

אפשרויות תעסוקה

לאחר סיום לימודי התעודה בחשבות שכר, תוכלו להשתלב בשוק העבודה כחשבי שכר בארגונים רבים. כיום, כל ארגון גדול שוכר חשבי שכר לעבודה פנימית בתוך החברה. נוסף על כך, תוכלו לעבוד במשרדים המתמחים בתחום, ביניהם משרדי רואי חשבון או עמותות ואפילו להתחיל את דרככם כעצמאיים שנותנים את השירותים של חשבי השכר ישירות לעסקים השונים דרך מיקור חוץ.

חשוב לציין גם את משכורת חשבי השכר, הנחשבת למשתלמת מאוד. בהתאם לזמן והניסיון השכר יעלה מכיוון שמדובר בתפקיד הכרחי בכל ארגון, תמיד ניתן למצוא משרות רלוונטיות ולהתוודע לתנאים טובים יותר ויותר. 

לסיכום,

איזה כיף לדעת שלאחר קורס של כמה חודשים, כבר תהיה בידכם תעודה מקצועית ונחשבת. התעודה מקנה מקצוע מבוקש מאוד ולא חסרים מקומות בהם תוכלו להשתלב מיד לאחר סיום הלימודים. חשבות שכר הוא תחום שלא צפוי להיעלם מהעולם ואף עשוי להפוך נחוץ יותר ויותר בעשורים הקרובים. אם נראה לכם שאתם מתאימים, בדקו כבר עכשיו על הקורס באזור מגוריכם והתחילו ללמוד. בהצלחה!

חשבות שכר

שאלות ותשובות

בטח. מכללות שונות מציעות קורס חשבי שכר בשעות הערב. בדקו זאת במכללה הרלוונטית וודאו כי שעות הקורס בה מתאימות לכם. לא תוכלו לקבל את התעודה אם לא תהיו נוכחים בלפחות 80% מהמפגשים.

בדרך כלל, תנאי הקבלה במכללות יהיו סיום 12 שנות לימוד. מלבד סיום 12 שנות הלימוד מומלץ להגיע לקורס עם הבנה בסיסית במתמטיקה ובממשקי המחשב השונים על מנת שהקורס יהיה עבורכם קל ונגיש יותר.

שעות הלימוד בקורסים הן 100 – 150 ולכן בלימודים של פעם או פעמיים בשבוע, הלימודים יוכלו להימשך בין 4-6 חודשים.

בממוצע 5,000-7,0000 ₪, אם כי מדובר בנתון מאוד סובייקטיבי, שכן העלות המדויקת מאוד תלויה במכללה הספציפית בה בוחרים ללמוד ורצוי לברר מולה את המחיר.

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות