לימודי חשבונאות

העולמות הניהוליים-פיננסיים מדברים אליכם? תמיד אמרו לכם שאתם אנשים אנליטיים, חדים וטובים עם מספרים? ייתכן שלימודי חשבונאות יתאימו לכם. לימודי חשבונאות נחשבים ללימודים יוקרתיים ומכובדים, בוגרי הלימודים מחוזרים מאוד ועוסקים בעולמות שונות: העולם הפיננסי, העסקי התאגידי.

אילו תפקידים נכללים בתוך קטגוריית החשבונאות? ובכן, החל מראיית חשבון ועד להנהלת חשבונות וחשבות שכר – בין המקצועות הנחשקים ביותר בשנים האחרונות. תפקידים שעוסקים בתחום הפיננסי, ובאמצעות תואר או תעודה בתחום, ניתן להתקבל לעבודה בחברות וארגונים שונים.

לימודי חשבונאות

לימודי חשבונאות: על הלימודים והמסלולים השונים

כל אחד שעומד בתנאי הקבלה ללימודי החשבונאות יכול ללמוד את המקצוע. על מנת להבין האם לימודי החשבונאות מתאימים לכם, רצוי שתחשבו על אופן העבודה שאחרי שלב ההכשרה המקצועית. העבודה בפועל תהיה משרדית ברוב שעות היום, כרוכה בישיבה שעות רבות מול מחשב ועיסוק בנתונים רבים. העבודה דורשת יכולת אנליטית ויצירתית, ניהול עצמי ויכולת עבודה בצוות. נוסף לכך, חשוב לציין שהלימודים בעלי אופי אתגרי למדי. כדי לצלוח אותם, צריך להגיע ללימודים חדורי מטרה, נחושים ועם יכולת התמדה טובה. בכל מחזור לימודי ישנו קומץ סטודנטים שפורש מהלימודים בסופו של דבר כתוצאה מחוסר היכולת להתמודד עם הרמה הגבוהה ולכן צריך להתכונן לכך מנטלית ולשקול את הדברים עוד לפני ההרשמה ללימודים. 

לימודי החשבונאות משתייכים ללימודי מדעי החברה ומשלבים בתוכם תכנים לימודיים בנושאים כמו מנהל עסקים וכלכלה. מכללות ואוניברסיטאות שונות, מציעות לצרף ללימודי החשבונאות לימוד לתואר נוסף על מנת להרחיב את ההשכלה ולפתוח דלתות רבות יותר במישור התעסוקתי. לכן תוכלו למצוא תארים בלימודי חשבונאות וכלכלה בשילוב עם תחומים נוספים.  מעבר לזה, במסגרת לימודי החשבונאות תוכלו לעבור קורסים שונים ולרכוש השכלה ממוקדת יותר, צרה יותר ומהירה יותר, כמו למשל קורס חשבי שכר והנהלת חשבונות, קורסי השקעות ועוד.

חשוב לומר כי לאחר תואר בחשבונאות ניתן להמשיך להתמחות, ולהיות רואי חשבון. מלבד התואר, ניתן ללמוד ולקבל תעודה בחשבונאות. לימודי תעודה בחשבונאות מציעים מסלולים צרים וממוקדים יותר כדי לאפשר לאנשים שונים לרכוש מקצוע בזמן מהיר בתפקידים קטנים עם תחומי אחריות צרים.
תוכלו לבחור ללמוד לימודי תעודה בחשבונאות ולהתמחות בנושאים שונים: יועצי מס, יועצי השקעות, מנהלי חשבונות (סוג 1, 2, או 3) ועוד. 

תנאי הקבלה

עבודת החשבונאות, בין אם תבחרו לעסוק בהנהלת חשבונות, ראיית חשבון או בחשבות שכר, כוללת עבודה מול נתונים ומספרים רבים. העבודה דורשת יכולות אנליטיות ומתמטיות ולכן תנאי הקבלה ללימודי החשבונאות יכילו ציון בגרות משוקלל גבוה וציון פסיכומטרי המתקרב לציון 700. תנאי הקבלה משתנים בין כל מוסד לימודי, אך באופן גורף, תנאי הקבלה למקצוע החשבונאות הם גבוהים ושאפתנים.

 

אם הציונים שלכם לא מספיקים בנקודה זו לקבלתכם ללימודים, אל ייאוש! תמיד תוכלו לשפר את הבגרויות ואת ציון הפסיכומטרי ולהצליח בקבלה ללימודים. בחלק ממוסדות הלימוד מאפשרים קבלה ללימודי חשבונאות לאחר סיום קורס חשבונאות בהצלחה ומסלול לימודי מכינה למקצוע החשבונאות. 

שכר הלימוד

גובה שכר הלימוד משתנה בהתאם למוסד הלימודים בו בחרתם ללמוד. קיים שכר לימוד אוניברסיטאי קבוע, העומד על 10,391 ש"ח לשנה. מוסדות אלו הם מוסדות הנכללים ברשימה של המוסדות להשכלה גבוהה ולכן שכר הלימוד בהן הוא אחיד.

אם תבחרו ללמוד במכללה פרטית, הסכום שתשלמו יהיה גבוה יותר ויכול לעמוד על 35,000 – 45,000 ש"ח לשנת לימודים אחת. כמובן שאם בחרתם בקורסים נקודתיים, העלויות יהיו שונות.

כמובן שתוכלו להגיש מלגות שונות בהתאם לזכאות שלכם ולהפחית את שכר הלימוד השנתי. תוכלו למצוא מלגות שונות להגשה דרך המוסד הלימודי שתרצו להירשם אליו, דרך עמותות שונות או דרך העיר בה אתם גרים ועוד.

כמה זמן נמשכים הלימודים?

משך הלימודים לעולם תלוי בסטודנטים עצמם, אך מי שלמדו באופן רגיל ורצוף במשך הסמסטרים, צפויים להשלים את הלימודים בתוך 3 עד 4 שנים. בוגרים שמעוניינים להתקדם ולהפוך בהמשך לרואי חשבון, יידרשו לביצוע התמחות של שנתיים במשרד פרטי או ציבורי. בסיומו, עליהם לגשת למבחן הסמכה שאם יושלם בהצלחה, ניתן יהיה להפוך לרואי חשבון מן המניין. 

בהנחה ובחרתם בקורס חשבי שכר או קורס הנהלת חשבונות, טוב לדעת שמדובר בלימודים של כמה חודשים בבלבד, ובסופם תקבלו תעודה.

באילו מוסדות לימוד מוכרים ניתן ללמוד חשבונאות?

מקצוע החשבונאות נחשב מקצוע נחשק ולכן גם מוסדות הלימוד הנחשבים מציעים מסלולי לימוד חשבונאות:

  • לימודי חשבונאות בבר אילן.
  • לימודי חשבונאות באוניברסיטה הפתוחה.
  • לימודי חשבונאות באוניברסיטת תל אביב.
  • לימודי חשבונאות במכללה למנהל.
  • לימודי חשבונאות באוניברסיטה העברית.

לסיכום

לימודי חשבונאות חושפים את הלומדים לעולם של מספרים וידע אנליטי מעמיק. מדובר בלימודים הפותחים ומעמיקים כישורים רבים, תוך יצירתם של חדשים ורבים. בוגרי לימודי החשבונאות הופכים למחוזרים מאוד במשק ומשרדים רבים יילחמו על האופציה לגייס אותם.

את בוגרי הלימודים תוכלו למצוא בתפקידים שונים בחברות שונות: יועצי מס, יועצים כלכליים, חשבי שכר, מנהלי שכר ועוד. לאחר התמחות של שנתיים ומבחן הסמכה תוכלו להיות רואי חשבון מוסמכים.

אין ספק כי לימודי החשבונאות מאתגרים, מגוונים, אך בו במקביל גם פותחים דלתות רבות למצטיינים. אם בחרתם בתחום זה, אתם צפויים לקריירה ענפה במקצוע שתמיד יש עוד ועוד ללמוד ולהתפתח בתוכו ושהביקוש אליו לא מסתיים לעולם.

לימודי חשבונאות

שאלות ותשובות

תואר ראשון בלימודי חשבונאות נמשך לרוב בין 3 לבין 4 שנים. אם תרצו להמשיך ללמוד ולהפוך להיות רואי חשבון, תצטרכו לעבור שנתיים נוספות של התמחות במקצוע ולעבור מבחני הסמכה. לימודי תעודה נמשכים מספר חודשים.

  1. מאחר ולימודי חשבונאות (לתואר ראשון) דורשים יכולות גבוהות, תנאי הקבלה ללימודים אינם קלים. כל מוסד לימודי בוחר את התנאי הקבלה שלו אך באופן גורף כל מוסדות הלימוד רוצים לבדוק את היכולת המתמטית והאנליטית של המועמד. בנוסף ייבדקו ציון פסיכומטרי וציון בגרות משוקלל. עבור קורסים בתחום החשבונאות, תנאי הקבלה מקלים יותר.

לימודי חשבונאות מתאימים לכל מי שאוהב את התחום, וחובב מספרים. 

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות