הכנה למיונים גאמ"א סייבר

יש לא מעט תפקידים נחשקים בצה"ל. רמת הפופולריות של תפקידים רבים בצבא תלויה גם באופי התפקיד וגם ביכולת של בוגריו להשתלב לאחר השירות הצבאי במשרות נחשקות באזרחות. מסלול גאמ"א סייבר הוא אחד המסלולים היוקרתיים של חיל המודיעין, ומה שהופך אותו למבוקש מאוד היא העובדה שהוא מקנה מקצוע מבוקש בשוק העבודה, ובוגריו יכולים להשתלב בקלות בחברות הייטק שונות באזרחות.

מהי יחידת גאמ"א סייבר? כיצד מתקבלים אליה? מה כוללים המיונים שהמועמדים נדרשים לעבור? כיצד בוגריה יכולים להשתלב בשוק העבודה באזרחות? במאמר שלפניכם נסביר הכול על יחידת גאמ"א סייבר ונעמיק בכל השלבים של תהליך הקבלה ליחידה.

קורס הכנה לגאמא סייבר שיעזור לכם להגיע לתפקיד הנחשק >> 300 ש"ח הנחה בהקלדת הקופון TRH300

גאמ"א סייבר – הכול על המסלול הנחשק

כידוע, הלחימה של צה"ל באויבי ישראל מתרחשת בכל מיני זירות, וכבר מזמן לא מדובר רק בלחימה בשטחי אש אלא גם בלחימה בזירות וירטואליות, בייחוד כשהעולם הדיגיטלי רק הולך ומתפתח. גאמ"א סייבר היא יחידה המשתייכת לחיל המודיעין של צה"ל והיא עוסקת בכל הנוגע לאבטחת סייבר. היחידה כוללת בתוכה מגוון רחב של מסלולים ותחומים הנוגעים לעולמות התוכנה והסייבר. המסלולים המגוונים שלה כוללים תכנות ופיתוח מערכות מודיעין מתקדמות, סייבר ואבטחת מידע, מחקר טכנולוגי ופתרון בעיות. המגויסים ליחידה עוברים הכשרה מקיפה בקורסים יוקרתיים הכוללים פיתוח תוכנה, מחקר, תפעול סייבר, בדיקות איכות ועוד. לאחר ההכשרה, המתגייסים עוסקים במערכות מודיעין מתקדמות, מתמודדים עם אתגרים טכנולוגיים ולוקחים על עצמם משימות חשובות ובהיקף נרחב. מעבר לכך, כל מידע מפורט על כל מסלול מוגבל מטעמי סיווג ביטחוני.

היתרונות בשירות גאמ"א סייבר

נוסף על היתרונות הכלליים שיש בכל יחידות חיל המודיעין, מסלול גאמ"א סייבר מציע יתרונות ייחודיים המושכים מועמדים רבים מדי שנה:

  • יוקרה: המוניטין של יוצאי מסלול גאמ"א סייבר משפר את יכולת התעסוקה של המשרתים באזרחות, ומאפשר הזדמנויות עבודה בתחום הרלוונטי גם בלא תואר.
  • יתרון אקדמי: הכשרות מסוימות במסלול חופפות לקורסים לתואר בתחום הסייבר, מה שמאפשר למתגייסים לצבור נקודות זכות לקראת התואר שלהם, דבר המספק יתרון אקדמי.
  • למידה וניסיון בו זמנית: מתגייסים יכולים להמשיך לתואר ראשון בתחום אחרי השירות ולצבור ניסיון רב ערך בתעשייה לצד הישגים אקדמיים.
  • תפקידים מרתקים: היחידה מציעה תפקידים מסקרנים ומאתגרים והיא מספקת חשיפה לטכנולוגיות מתקדמות ותורמת לצמיחה האישית והאינטלקטואלית של המתקבלים.

איך מקבלים זימון למיונים לגאמ"א סייבר?

כדי לקבל את הזימון למיונים לגאמ"א סייבר, עליכם לוודא שיש לכם הרקע המדעי הנדרש מלימודי התיכון, כמו 5 או 10 יחידות מחשבים. במקרה כזה, אתם אמורים לקבל זימון באופן אוטומטי. אם הזמן עובר ולא קיבלתם עדיין את הזימון בעוד שמועמדים אחרים קיבלו, כדאי לפנות באופן יזום למיט"ב כדי להבטיח שהזימון לא יחמוק מכם. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לימודי מדעי המחשב בבית הספר אינם התנאי המוקדם הבלעדי לקבלת הזימון למיונים – אם יש לכם רקע של למידה עצמית, חשוב לפנות למיט"ב במייל או להתקשר למוקד כדי לספק מידע על הרקע שלכם.

איזה ידע מוקדם כדאי שיהיה לכם על התחום?

לא תמיד רקע של 10 יחידות לימוד במדעי המחשב בבית הספר מעניק ידע מספק כדי להתקבל לגאמ"א סייבר. מומלץ להעשיר את הידע שלכם מעבר לתוכנית הלימודים בבית הספר ולהשיג הבנה בסיסית של מושגי יסוד חשובים. חשוב לשאול שאלות ולחקור באופן מתמיד נושאים חדשים שאינם מוכרים לכם, ולא להסתפק בידע שטחי. כמו כן, אנו ממליצים להתמקד בתחום מסוים שבו תשלטו היטב, בין אם מדובר בשפת תכנות ספציפית, באבטחת מידע וכדומה.

על המיונים לגאמ"א סייבר

גאמ"א סייבר בולטת מיחידות צבאיות אחרות בשל קריטריוני הקבלה והאתגרים הייחודיים שלה:

  • ידע מוקדם נדרש: הקבלה אינה מבוססת רק על כישרון, על חשיבה הגיונית ועל אופי המועמד. ידע מעמיק בתוכנה, חומרה, תקשורת או סייבר חשוב להצלחה במיונים והוא משמש תנאי קבלה מוקדם לקבלת זימון.
  • הכנה מוקדמת: בניגוד ליחידות אחרות, כישרון וערכות הכנה גנריות אינן מספיקות. הצלחה בהצטרפות לגאמ"א סייבר דורשת תשוקה אמיתית לדבר והיכרות נרחבת עם עולם המחשבים.

 

קורס הכנה לגאמא סייבר שיעזור לכם להגיע לתפקיד הנחשק >> 300 ש"ח הנחה בהקלדת הקופון TRH300

 

רושם ראשוני: לא לזלזל בצו הראשון!

בעוד שליחידות מודיעין רבות אין דרישות רשמיות, גאמ"א סייבר שמה דגש בציון דפ"ר של 60 ומעלה, פרופיל 25 ומעלה ורקע בלימודי מחשבים בבית הספר (אם כי פניות מתקבלות גם אם לומדים ממקור אחר). לאור הביקוש הרב למסלול, הכנה לקראת הצו הראשון היא קריטית. אם עדיין לא עברתם צו ראשון, כדאי תחילה ללמוד כיצד אפשר להצליח באופן מיטבי בתהליך, כך שצה"ל ידרג אתכם בנתונים גבוהים.

שלבי המיונים לגאמ"א סייבר

יש לא מעט עבודה לפני המיונים עצמם למסלול, אבל יש גם פרטים ספציפיים על אופי המיונים שחשוב להכיר כדי להתכונן אליהם ולעבור אותם בהצלחה.

שלב ראשון – שאלון: בשלב המיון הראשונים, תקבלו שאלון שאותו אתם ממלאים בבית. השאלון הזה למעשה אוסף מידע כללי עליכם, לרבות ציונים במקצועות שונים, ומעלה מושגים שונים הקשורים לעולם המחשבים ומבקש מכם לסמן את אלה שאתם מכירים. אומנם אין צורך כאן בידע מעמיק, אבל הבנה רחבה של מושגים אלה חשובה מאוד. מומלץ לסמן רק את מה שאתם באמת יודעים, מאחר שחוסר כנות עלול להציב לפניכם אתגרים בשלבים מאוחרים יותר כאשר תיבחנו על המושגים הללו.

שלב שני – מבחני ידע: למבחני הידע עליכם להיות מוכנים כראוי. כדי לשפר עוד יותר את הסיכויים שלכם להתקבל, כדאי להשתמש בערכות הכנה המיועדות למבחנים אלה בדיוק. יש כמה ערכות הכנה פופולריות, כמו ערכת ההכנה של ניב רווח וערכת ההכנה של 8200 סייבר סקול שפיתחו מפקדי עבר בקורס גאמ"א סייבר. עם זאת, חשוב להדגיש כי ערכות אלו אומנם משפרות מאוד את הסיכויים שלכם בשלבים הראשונים, אך הן לא אמורות להחליף את הלימוד והתרגול העצמי הנדרש בתכנות.

שלב שלישי – סדנה מעשית: אם עברתם בהצלחה את מבחני הידע, תקבלו תשובה חיובית כעבור מספר שבועות המלווה בזימון ליום מיון נוסף המתמקד ביישום מעשי של התיאוריה. ביום זה תעסקו במשימות מעשיות, כמו כתיבת קוד באחת משפות התכנות שבהן הפגנתם בקיאות במבחני הידע. המשימות יוצגו ברצף, כלומר לאחר השלמת משימה אחת, תקבלו את המשימה הבאה. הדגש הוא לא רק בכמות המשימות שהושלמו בזמן שניתן, אלא גם באיכות הביצוע שלהן. כמו כן, מורכבות המשימות עולה ממשימה למשימה בהדרגה, ואתם עלולים להיתקל במשימות הנוגעות לתחומים אחרים מעבר לתכנות, כמו משימות הנוגעות למערכות הפעלה.

שלב רביעי – ראיונות מקצועיים: אם עברתם את שלב הסדנה המעשית, ברכות – מדובר בשלב מאתגר המנפה מועמדים רבים. עם זאת, שלב הראיונות המקצועיים עלול להיות מאתגר אף יותר. מספר הראיונות שעוברים מועמדים לאחר שלב הסדנה עשוי להשתנות והוא נע מריאיון יחיד המותאם למסלול ספציפי ועד לראיונות מרובים הנוגעים למסלולים שונים. מספר הראיונות מותנה בתפקוד המועמד במבחנים הקודמים. שלב זה ידוע בסינון הקפדני שלו, והמפתח לצלוח אותו הוא ללמוד ביסודיות את התחום שבו אתם מעוניינים להתמקד, לבנות פרויקטים רבים ולהבין אותו היטב גם ברמה התיאורטית וגם ברמה המעשית. השאלות אינן ידועות למועמד מראש, ואפשר להשוות אותן לשאלות ששואלים מועמדים בראיונות עבודה בחברות טכנולוגיות שונות.

שלב חמישי – ראיונות אישיים: לאחר שעברתם בהצלחה את שלב הראיונות המקצועיים, השלב הבא כולל בדרך כלל ריאיון אישי, אם כי חלק מהיחידות עשויות לשלב אותו באחד השלבים המוקדמים יותר. השאלות בריאיון האישי מתחילות לרוב בשאלות בסיסיות כדי לשבור את הקרח, והן מתקדמות בהדרגה להיבטים אישיים או מקצועיים יותר בהתבסס על המיקוד של הריאיון. יכולים לשאול אתכם, למשל, על תכונות טובות או רעות שלכם, על תחביבים, על תוכניות שלכם עד לגיוס, על אירועי חיים משמעותיים שעברתם ועוד. חשוב שתבנו תשובות מלאות והגיוניות לשאלות הללו.

שלב שישי – סיווג ביטחוני: המכשול האחרון של המיונים לגאמ"א סייבר הוא סיווג ביטחוני, והוא דורש תשומת לב מאחר שאנשים עלולים להיכשל בו עקב טעויות שאפשר להימנע מהן. הסיווג הביטחוני מעריך את האמינות שלכם וקובע התאמה לחשיפה למידע סודי ומסווג ברמות שונות. תפקידים שונים דורשים רמות שונות של סיווג ביטחוני והעצה העיקרית להצלחה במבחני הסיווג הביטחוני היא פשוטה – היו שקופים וכנים. אל תסלפו עובדות או תמציאו פרטים. גם אם אתם לא זוכרים משהו, עדיף להודות בכך מאשר לשקר. פתיחות, סבלנות, רוגע וכנות הם המפתח למעבר הסיווג הביטחוני בלי בעיות. שיתוף פעולה על התהליך ומתן מידע אמיתי, גם אם הוא נוגע לנושאים כמו שימוש בסמים ואלכוהול, הוא קריטי.

 

קורס הכנה לגאמא סייבר שיעזור לכם להגיע לתפקיד הנחשק >> 300 ש"ח הנחה בהקלדת הקופון TRH300

 

כיצד נתכונן לשלבי המיונים בצורה אופטימלית?

כפי שכבר אתם יכולים להבין, כדי להתקבל לגאמ"א סייבר תצטרכו להתכונן ביסודיות זמן רב לפני הבחינות. חובה להשקיע בתחומים שונים מעולם המחשבים ולהגיע לרמה גבוהה של בקיאות, לצבור ניסיון מעשי, לבצע פרויקטים ולהשיג הכשרה מקצועית באמצעות לימודים תיכוניים או סביבה מקצועית אחרת. כמו כן, הצטיינות בצו הראשון חשובה להשגת ציוני דפ"ר וקב"א גבוהים.

ערכת ההכנה שיצר ניב רווח מצוינת להתמצאות בשלבי הבחינה והיא עשויה לסייע לכם לעבור אותם בהצלחה. הערכה הזאת מקיפה ומלמדת על מושגים שונים מתחומים מגוונים הקשורים לעולם המחשבים והיא מציגה שאלות הדומות לאלו שתתקלו בהן בשלבי המבחנים המעשיים. ראוי לציין שהערכה פותחה בשיתוף פעולה בין ניב רווח למומחים מיומנים, כולל קציני מודיעין לשעבר.

ערכת הכנה נוספת שאנחנו ממליצים עליה היא הערכה של 8200 סייבר סקול. גם ערכה זו פותחה בידי יוצאי חיל המודיעין, כולל מפקדי עבר של גאמ"א סייבר המכירים את תהליך האיתור והמיונים למסלול לעומקו. הערכה תכין אתכם למיונים מכל בחינה שהיא – גם מבחינת ידע תיאורטי מבחינת מיומנויות וכישורים והיא מתאימה לכל שלבי המיונים.

גאמ"א סייבר: שירות משמעותי ויתרון תעסוקתי בשוק העבודה

מסלול הגאמ"א סייבר בולט כאחד המסלולים הנחשקים בצה"ל, כשהוא כולל הכשרה מיוחדת שמציע חיל המודיעין. הקורס של גאמ"א סייבר מקיף מודולים שונים בתחומי הטכנולוגיה, התוכנה ואבטחת הסייבר, ומציע תפקידים מבוקשים כמו מגן סייבר, חוקר אבטחת מידע ואנליסטים, בין היתר. המשתתפים בקורסי גאמ"א סייבר עוברים הכשרה מקיפה במדעי המחשב וטכנולוגיית המידע, בשילוב עם פיתוח מיומנויות מתקדם בתחום אבטחת הסייבר, המקיפים היבטים תיאורטיים ומעשיים כאחד. ראוי לציין כי משך ההכשרה ארוך יחסית משאר תוכניות צה"ל, והחיילים המתקבלים לקורס נדרשים לחתום קבע.

גאמ"א סייבר אכן פותח דלתות לתעשיית ההייטק, אבל הוא מושך מועמדים רבים מכמה סיבות. אחד המאפיינים הבולטים של המסלול הוא הביקוש הגבוה לבוגריו בתעשייה. לחיילים המסיימים את הקורס יש יתרון מובהק בשוק העבודה בהייטק, המעניק להם סיכויים מצוינים להשיג תפקידים מגוונים ולהרוויח שכר מעל הממוצע במגזר האזרחי.

נוסף על כך, המסלול מספק הזדמנויות רבות לקידום קריירה, כולל פוטנציאל לצאת לקצונה, לעבור הכשרה נוספת ולקטוף תפקידים בכירים בחיל המודיעין. מעבר להיותו קפיצת מדרגה לקריירה אזרחית, גאמ"א סייבר מציע מסלול צבאי מרתק וחוויתי. יתרה מכך, ההכשרה הענפה והמאתגרת של הקורס כה מקיפה, שהיא מאפשרת לחיילים לצבור נקודות זכות אקדמיות.

היתרונות הרבים הללו תורמים לפופולריות ולביקוש הגבוה למסלול גאמ"א סייבר בקרב מלש"בים. עם זאת, לא כל אדם מקבל זימון למיונים, וההצלחה בקבלה למסלול אינה מובטחת לכולם.

לסיכומו של עניין,

אין ספק שגמא סייבר בולט כאחד המסלולים הנחשקים והפופולריים בצה"ל, בשל שלל ההטבות שהוא מעניק לחיילים המתקבלים אליו. אומנם הקבלה לקורס עשויה להציב אתגרים רבים בפני המועמדים, אך כשיש תשוקה אמיתית לדבר – הכול אפשרי. בימינו, זמינות בלחיצת כפתור מגוון של ערכות הכנה המותאמות למיונים לתפקידים בחיל המודיעין, והן מאפשרות למועמדים השואפים להתכונן בצורה יעילה להכשרה להגביר את סיכוייהם להשיג תפקידים נחשקים. גאמ"א סייבר מחכה לכם – אל תוותרו!

לאלו שבאמת רציניים קבלו קוד קופון עם 300 ש"ח הנחה לקורס – TRH300

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות