קורס QA

בודקי תוכנה (QA – Quality Assurance) הם ליבת תעשיית ההייטק, שאחראיים לתכנון, אפיון, ניתוח, בדיקות, הרצה והטמעה של תוכנות רבות ושירותים דיגיטליים שונים בהן אנו משתמשים מידי יום. מאחורי כל האפליקציות בהן אנו משתמשים, מווייז ועד פתרונות לסליקת כרטיסי אשראי, יושבים בודקי תוכנה שאחראים להבטיח את איכותן ועל כן הם זוכים למעמד ראוי בתעשייה, המגובה בקידום מקצועי לאורך זמן ושכר גבוה.

אין ספק שקורס בודק תוכנה הוא אחד הקורסים המבוקשים מבין קורסי ההייטק השונים. סקרנים לגבי קורס QA שיכניס אתכם לעולם ההייטק? כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא נמצא ממש כאן:

סקירת קורסי QA המובילים: איפה כדאי לכם ללמוד?

רגע לפני שתתחילו לעבור בין כל מוסדות הלימודים שמציעים לימודי QA, הכנו לכם סקירה מיוחדת, ובחרנו את מוסדות הלימודים הבולטים ביותר בתחום.

האקריו

בהאקריו מציעים מסלול מתקדם ללימודי QA, בשילוב של טכנולוגיות AI. מדובר על 20 שעות מיון (כלומר, זהו שלב התנסותי שאינו כרוך בעלויות מסוימות) וגם 350 שעות אקדמאיות במסגרת הקורס המורחב. נכון להיום יש שתי אופציות: הראשונה היא 4 חודשי לימודים, עם שיעורים שמתקיימים בשעות הבוקר, והשנייה היא 10 חודשי לימודים, עם שיעורים שמתקיימים בשעות הערב. האקריו מעידים שהקורס שהם מספקים לתלמידים מותאם לשוק העבודה הנוכחי ולשינויים בתחום. עם תום הלימודים, בוגרי הקורס יקבלו תעודת גמר, ויוכלו להתחיל לעבוד בתחום בדיקות התוכנה. באופן כללי טוב לדעת שיש לא מעט תלמידים שבוחרים ללמוד בהאקריו, זאת הודות לכל היתרונות שהם מציעים למתעניינים.

היתרונות העיקריים של האקריו:

 • תוכנית לימודים מעודכנת לשוק העבודה הנוכחי ובהתאם לשינויים בתחום, גם בגזרה הישראלית וגם בגזרה העולמית.
 • מוסד הלימודים מציע קורס המשלב בין לימודי תוכנות חיוניות לתחום, לבין טכניקות וכלי AI.
 • הקורס כולל גם הכנה לבחינות ההסכמה של ISTQB.
 • במסגרת הלימודים, תקבלו 5 שעות אקדמיות שנוגעות להכנה לראיונות עבודה ובנייה נכונה של קורות החיים.
 • לפי הנתונים באתר – בקרב בוגרי האקריו יש 83% השמה בעבודה – שזה ללא ספק נתון מעודד ומשמח.

 

ג'ון ברייס

גם לג'ון ברייס יש ניסיון רב בכל הנוגע לקורסים בתחום ההייטק. למעשה, הם מציעים קורס בדיקות תוכנה בשילוב כלים וטכנולוגיות של AI, שכולל 580 שעות אקדמאיות, שמתחלקות בין 365 שעות של לימודים פרונטליים, ו – 215 שעות של עבודה עצמאית ולימודים אונליין (ובהשוואה ליתר מוסדות הלימודים, מדובר על לא מעט שעות). הקורסים מתקיימים בפריסה ארצית, בתל אביב, בירושלים או בחיפה, והם בהחלט מתאימים גם למי שאין כלל רקע בתחום. בכל זאת חשוב לדעת שתנאי הקבלה הם 12 שנות לימוד, ראיון אישי עם הסגל, מבחן התאמה פנימי והיכרות עם מערכות ווינדוס. במסגרת הקורס ניתן לבחור בלימודי ערב (שמתאימים גם למי שעובדים במשרה מלאה) או בלימודי בוקר. כל מועדי הקורסים הקרובים ושעות הלימודים נמצאים באתר הרשמי של מוסד הלימודים.

היתרונות העיקריים של ג'ון ברייס:

 • הקורס כולל הכנה לבחינות ההסכמה של ISTQB.
 • במסגרת הקורס הסטודנטים יקבלו ליווי מקצועי של אנשי המקצוע בתחום, גם באופן מקוון (באמצעות פלטפורמה ייחודית שמאפשר ליווי מרחוק).
 • יש אופציה להירשם ללימודי בוקר או ערב, לפי בחירתכם.
 • אין צורך בניסיון קודם, כך שהקורס מקנה כרטיס כניסה לתחום ההייטק גם לחסרי ניסיון.

 

מכללת סמארט

במכללת סמארט מציעים לתלמידים שלושה מסלולי לימוד בכל הנוגע לקורסי QA. מסלול QA ידני, מסלול QA דיגיטלי ומסלול משולב שמשלב בין QA ידני לאוטומטי. הקורס מקנה כלים חיוניים ומיומנויות מקצועיות שיסייעו לבוגרים להשתלב בשוק התעסוקה לאחר סיום לימודיהם. הקורסים היברידיים, חלקם מתקיימים באופן פרונטלי וחלקם יהיו במתכונת דיגיטלית. באתר הרשמי של המכללה, ניתן למצוא את מלוא הפרטים על המסלולים השונים.

היתרונות העיקריים של מכללת סמארט:

 • הלימודים מתאימים גם למתעניינים שאין להם כל ניסיון בתחום.
 • הלימודים כוללים גם הכשרה בסביבות טכנולוגיות ששכיחות בארגוני ההייטק השונים.
 • הלימודים כוללים גם בחינות, סימולציות ושלל פרויקטים, שמקנים ידע מעשי בתחום.
 • המכללה עובדת בשיתוף פעולה עם חברות הייטק שונות, ויכולה לסייע במציאת מקום עבודה בתום הלימודים.

 

המכללה האקדמית כנרת

המכללה האקדמית כנרת היא מוסד לימודים שמציע מגוון רחב של קורסים ולימודי השכלה גבוהה. היא מציעה לתלמידים קורס מקוון שיקנה להם את מלוא המידע הנחוץ כדי לעבוד בתחום בדיקות התוכנה. מדובר על 135 שעות לימוד אקדמאיות שיתפרסו על פני 25 מפגשים בלימודי ערב. תנאי הקבלה לקורס כוללים ראיון קבלה, מבחן התאמה ובדיקת אנגלית טכנית. עם תום הקורס, ולאחר השלמת כל חובות הקורס, הבוגרים יקבלו תעודת גמר מטעם המכללה.

היתרונות העיקריים של המכללה האקדמית כנרת:

 • במסגרת הלימודים, התלמידים יכירו כלי אוטומציה שונים, כמו גם מיומנויות מקצועיות.
 • המכללה מספקת לתלמידים ליווי אישי בכל הנוגע לבניית תיק עבודות מקצועי.
 • בוגרי הקורס יוכלו לקחת חלק בקהילה דיגיטלית שמטרתה סיוע, שיתוף ידע ואיתור של משרות רלוונטיות.

 

המכללה הטכנולוגית באר שבע

המכללה הטכנולוגית שבבאר שבע, היא בין המכללות המוכרות באזור הדרום. באתר המכללה מצוין כי המסלול שהם מציעים הוא המסלול המתקדם ביותר להכשרת בודקי תוכנה ואוטומציות, כאשר בתום הקורס, הבוגרים יקבלו תעודת גמר מטעם המכללה. הקורס כולל 72 מפגשים, וכ – 360 שעות אקדמאיות. השיעורים מתקיימים פעמיים בשבוע בשעות הערב.

היתרונות העיקריים של המכללה הטכנולוגית בבאר שבע:

 • הקורס מתאים גם למי שאין להם ניסיון בתחום, ומעוניינים להיכנס אל עולם ההייטק.
 • במהלך הלימודים במכללה, מתקיימים לעיתים ירידי תעסוקה שמאפשרים לתלמידים ובוגרים להיכנס אל עולם התעסוקה.
 • הקורס מכשיר את התלמידים לעבודה בתחום ה – QA, במטרה להיות בודקי תוכנה מקצועיים ובעלי ידע נרחב בתחום.

 

טריפל טן

נתחיל עם נתון מעודד – כ – 78% מבוגרי הקורס של טריפל טן הצליחו להשתלב בתעשיית ההייטק תוך 3 חודשים מסיום הלימודים. כמו כן, הם מציינים שבוגרי הקורס, שלא יצליחו למצוא עבודה תוך חצי שנה – יקבלו החזר כספי על שכר הלימוד (בכפוף לתקנון). למעשה, מדובר על לימודים שנמשכים כ – 5 חודשים, ויתקיימו במתכונת של 15-20 שעות שבועיות. בתום הלימודים הבוגרים יקבלו תעודת גמר רשמית מטעם מוסד הלימודים. תוכלו לראות את הסילבוס המלא באתר הרשמי של טריפל טן.

היתרונות העיקריים של טריפל טן:

 • החזר כספי במקרה שבו בוגרי הקורס לא השתלבו בעבודה תוך 6 חודשים.
 • הכנת תיק עבודות ובו 9 פרויקטים.
 • השתתפות בקהילת הבוגרים המקצועית של טריפל טן.
 • ניתן להירשם לוובינר היכרות ללא עלות, על מנת לבחון את מוסד הלימודים ואת מה שהם מציעים.
 • אופציה להשתתף בתוכנית הכנה לקריירה עם סיום הקורס, וסיוע במציאת עבודה.
 • הלימודים מתאימים גם למתחילים בתחום, וגם לחסרי ניסיון.

 

מכללת TECHNOLOGEMS

מכללת טכנולוג'מס מציעה הכשרה מלאה בכל הנוגע לבדיקות תוכנה, כולל הכשרה מקצועית, רכישת מיומנויות חשובות והבנה טכנולוגית מעמיקה וכמובן גם הכנה לראיונות עבודה. בתום הקורס תקבלו תעודת גמר, ותוכלו להשתלב בתעשיית ההייטק, בלא מעט תפקידי QA שונים. הקורס נמשך 216 שעות אקדמאיות, ועוד 100 שעות עבודה על הפרויקטים השונים, כשתוכלו לבחור בין לימודי בוקר לערב.

היתרונות העיקריים של מכללת טכנולוג'מס:

 • המכללה מספקת הכשרה גם בטכנולוגיות AI לבודקי תוכנה.
 • הקורס כולל הכנה לבחינות ההסכמה של ISTQB.
 • המכללה מציעה גם סדנת הכנה להיכרות עם שוק העבודה בתחום ההייטק ובדיקות התוכנה.
 • ישנה אופציה לבחור בין לימודי ערב או לימודי בוקר.
 • אין דרישה לידע קודם או לניסיון, כל החומר נלמד בקורס מתחילתו ועד סופו.
 • הלימודים מקוונים (ייתכנו מספר שיעורים פרונטליים).

 

מכללת SV COLLAGE

המכללה מציעה אופציה לקורס פרונטלי, וגם לקורס מקוון, כך שזו יכולה להיות אופציה מצוינת עבור לא מעט מתעניינים. תוכנית הלימודים כוללת גם ניסיון מעשי בתחום, וגם קורס הכנה לעבודה (כולל סימולציות של ראיונות עבודה). מעבר לזה, למכללה יש תוכנית מתמחים, שמאפשר לבוגרים להתמחות בחברות הייטק שונות ולקבל כרטיס כניסה לתעשייה. הקורס עצמו נמשך כארבעה חודשים, והוא מתקיים אחת לשבוע בשעות הערב.

היתרונות העיקריים של מכללת SVCOLLAGE:

 • אפשרות להירשם לקורס מקוון או פרונטלי, בהתאם לרצונכם.
 • תוכנית המתמחים של המכללה, מקנה לבוגרים להיכנס לעבודה כמתמחים בחברות הייטק שונות, מה שמהווה יתרון משמעותי בתהליך חיפוש העבודה העתידי.
 • המכללה מעידה כי מרבית בוגרי הקורס מצליחים למצוא עבודה תוך חודשיים מסיום הלימודים.
עובדת על הלפטופ לאחר סיום קורס QA

קורס QA: קורס בודק תוכנה: מה עוד חשוב לדעת?

אם בעבר בודקי התוכנה היו עובדי צללים בחברות טכנולוגיות שונות, הרי שכיום עם ריבוי סביבות העבודה, הממשקים וסוגי המשתמשים, נדרשת התעשיה לידיים ועיניים בקיאות, המאתרות במקצועיות רבה שגיאות ואת הפתרונות להם. QA הוא תת-תחום שחוסך לענפי הייטק והיזמות בכספים ומשאבים רבים, הודות לתהליך בדיקת תקינות המוצר המבוצע In House הן בבדיקות ידניות של המוצר והן בבניית מערכות בדיקה אוטומטיות המבוססות על שאילתות שפיתחה המחלקה.

אנשי ה-QA אמונים על איתור באגים בתוכנה החדשה שפותחה, לדווח עליהם לצוות הפיתוח או לגורם המתאים בתוך הארגון ולוודא שהשגיאה שמצאו טופלה והתוכנה מתאימה לשיווק. הבודקים נדרשים להיות מעודכנים בכל שלבי הפרויקט ובעדכוני התוכנה, לדאוג למשאבים הנחוצים להם לקיום הבדיקות ולנסח דו"ח בדיקות קפדני הקובע את אפיון הסיכונים, שיטת הבדיקה ורמתה, רישום בדיקות ותקלות (חדשות וחוזרות) וניהול מעקב אחר קבלת ההחלטות בנוגע לתוכנה ולעתידה.

קורס QA מהווה את תוכנית ההכשרה המתאימה לבודקי תוכנה, שיוכלו להשתלב כתוצאה מלימודיהם במגוון חברות וארגונים ולא רק בתעשיית ההייטק. זהו תחום הולך ומתפתח, מבין המבוקשים בענף הטכנולוגי ושדורש מבודקי התוכנה להישאר מעודכנים בכל שלב גם לאחר קבלת התעודה ולהרחיב את השכלתם. הקורס מאפשר לבוגריו גם להתקדם בהמשך ללימודי תואר ראשון במדעי המחשב או הנדסת תוכנה.

קורס QA אונליין

מכיוון שתחום בדיקות התוכנה מבוסס סביבה מחשובית, קיימות מכללות ואקדמיות רבות המציעות לכם ללמוד מרחוק, ללא צורך בהגעה ללימודים פרונטליים וללא הבדל בסוג התעודה עם סיום הקורס.

לימודים בקורס QA אונליין מאפשרים ללומדים לשלב בנוחות רבה בין העבודה הנוכחית במשרה מלאה או חיי ההורות, לבין רכישת מקצוע מתקדם ומבוקש שהשכר ההתחלתי בו גבוה ביחס לשוק. הלימודים הנערכים דרך מערכת קורסים או בזום מתבצעים על סביבת המחשוב הטבעית שלכם, כך שאין צורך להסתגל למערכות נוספות לצורך הלימודים ולאבד זמן משמעותי בנסיעה הלוך וחזור ממקום הקורס.

יתרון נוסף הוא האפשרות לעבור את הקורס במחיר משתלם יותר, הודות לחיסכון במשאבים מצד המקום המספק לכם את התעודה.

מה לומדים במסגרת הקורס?

אם תחום ה-QA כולל הקניית ידע מעמיק בעריכת בדיקות, ניתוח ודיווח על התוצאות, הרי שהלימודים בקורס יאפשרו לכם להיחשף למגוון מתודולוגיות מתחום הפיתוח ולסביבות בדיקת תוכנה שונות. הסילבוס בכל הקורסים מכיל ידע בסיסי בתכנות ושפות קוד (C++, SQL, Python) ותקני איכות, מיומנות בכלי Windows, Linux, UNIX ו- PHPלצד בסיס נתונים ומערכות הפעלה, חקר ביצועים, אוטומציה, כתיבת סקריפטים, ניתוח סיכונים ועוד.

ליבת הקורס היא שלבי וסוגי הבדיקות שבהן תקחו חלק, מה שמספק לכם ניסיון מעשי ורמת מיומנות כבר מהשלב הראשון בנוגע לתהליכי העבודה. בנוסף, חלק גדול מהקורסים מציעים מסגרת הכנה מקצועית לראיונות עבודה בתחום, הנלמדת בשלבים הסופיים.

אילו בדיקות מבצעים במסגרת תפקיד של בדיקת תוכנה?

ביום עבודתו של בודק התוכנה צפויים להשתלב כמה סוגי בדיקות אפשריות, כל אחת תתאים לסוג נפרד של מערכות ותוכנות, כמובן בהתאם לצרכי הארגון:

 • בדיקה יחידה – לרוב תבוצע על ידי מפתח התוכנה אם וכאשר מדובר בבדיקת תוכנה בודדת.
 • בדיקת מערכת/ ממשק – זוהי בדיקה כוללת של כל מערכת הנתונים או ההפעלה.
 • בדיקת אינטגרציה – אבחון שילוב בין כמה יחידות או חלקים שמרכיבים יחדיו את אותה המערכת.
 • בדיקת קבלה – בדיקה זו כבר תתרחש בצד של הלקוח שמשתמש במערכת ומעריך את טיבה.

בכלליות, מנטרת העבודה בתחום ה-QA היא שלעולם יהיו באגים בכל תוכנה, ללא קשר למקצועיות צוות הפיתוח ולאיכות התוכנה עצמה. ולכן כל אחת מהבדיקות הללו תדרוש בכישורים מתאימים כדי לאתר את אותם הבאגים ולדווח עליהם בשלב הראשון ולוודא את הטיפול בהם בשלב הבא.

האתגר המרכזי בעבודה הוא שחלק מהבאגים לא מתוקנים מיד עם חשיפתם, כך שהבודקים נדרשים להישאר בקשרי עבודה הדוקים עם המפתחים ולסייע להם לתקן ביסודיות את הבעיה. אתגר זה נמצא ברמה הגבוהה ביותר שלו כאשר הבאגים מתגלים בסביבת הפרודקשן, אז יהיה צורך להבין מדוע הם לא נחשפו קודם לכן ולפעול מול מחלקות שונות עד לפתרון.

תנאי הקבלה לקורס QA

החדשות הטובות הן שקורס QA (או קורס בודק תוכנה), מתאים גם לאנשים שרוצים "כרטיס כניסה" לתעשיית ההייטק ללא ידע קודם בקוד או בפיתוח תוכנה, כך שאפשר ללמוד אותו כמקצוע שמחליף את התואר הראשון או כהסבה מכל תחום אחר.

תנאי הקבלה בכל המוסדות הם: ידע בסיסי בתפעול מחשב וכישורי שפה בסיסיים באנגלית ומעבר ראיון אישי להערכת ההתאמה המדויקת לתפקיד זה.

כל אחד מהקורסים מכיל 3 שלבים, שניתן להתייחס אליהם כשלבים ממיינים לכל דבר:

שלב קורס המיון – למידת תכני המבוא והבסיס לתחום, שבסיומו בחינה שיש לסיים בהצלחה. אם עברתם את שלב זה, תוכלו להמשיך הלאה. אם לא, דמי המיון ששילמתם יוחזרו לכם.

השלב המורחב – למידת כל התכנים בהרחבה בדגש על רכישת מיומנויות וידע בתחומי יסודות המחשב, מתודולגיות QA, כלי בדיקות, טכנולוגיות ווב ועוד.

שלב ההשמה – חלק מהקורסים מציעים תהליך השמה שיסייע לכם דרך סימולציות אישיות המכינות אתכם לראיון העבודה, לעתים גם סדנאות קבוצתיות ועזרה בכתיבת קורות החיים. הליווי עשוי להתרחש עד למציאת העבודה הראשונה ממש.

הסמכה בינלאומית לQA

עם סיום ההכשרה, חלק גדול מהקורסים מציעים גם הכנה ייעודית לבחינת ההסמכה הבינלאומית -ISTQB. צליחת בחינה זו תפתח לכם הרבה מאוד דלתות במשרות QA בארץ ובעולם בכלל, כאשר ההסמכה עצמה מתרחשת בשלוש רמות: הסמכה בסיסית, מתקדמת ומומחה.

בחינת ISTQB בודקת את הבקיאות והשליטה בתחום הבדיקה כמו למשל ניהול תהליך הבדיקה, הטמעת כלי בדיקה בארגון, ביצוע בדיקות על בסיס עקרונות מוגדרים, טכניקות, תקנים ועוד.

סיימתי את הקורס. מה עכשיו?

בתוך חמש שנים צפוי ענף ההייטק להיקלע למחסור של מאה אלף עובדים, אחוז ניכר מהמשרות הוא של בודקי תוכנה. כבר עכשיו התעשיה מחפשת אחר טאלנטים טובים וכישרוניים שיאיישו משרות בכירות ובשכר גבוה, תוך שהבוגרים הטובים בקורסי הבדיקה נחטפים לעבודה.

האמת היא שהקבלה לעבודה התחלתית בתחום זה אינה מורכבת כל עוד התעודה בידכם ולכן אם תפגינו מיומנות טובה ורושם מוצלח בראיון ותגיעו עם מעט ניסיון מהקורס בידכם לצורך התמחות מעשית, תוכלו לדרוס רגל בתעשייה ולהגדיל את שכרכם כמעט פי שתיים בתוך 2-3 שנים.

אז שנרשום אתכם לקורס?

אם אתם מעוניינים לעבוד בתעשיית ההייטק, להיפגש עם תוכנות וממשקים בסביבת הפיתוח ולהיחשף לעבודה מאתגרת ומסקרנת, ייתכן שקורס QA הוא בדיוק מה שדרוש לכם. תנאי הקבלה שאינם מהגבוהים בענף, בשילוב עם ידע מקצועי מקיף כבר משלב הקורס גם דרך קורס אונליין, מכניסים אתכם לתעשייה בקלות ומאפשרים לכם להתקדם בתוכה עוד ועוד, תוך שאתם פועלים לצד הון אנושי איכותי ובתנאים נחשקים.

קורס בודק תוכנה QA

שאלות נפוצות

קורס QA (בדיקת תוכנה) מוכוון לתחום עיסוק ספציפי בחברות הייטק, טכנולוגיה ובתי תוכנה, במסגרתו עורך הבודק סדרת בדיקות לאיתור שגיאות, דיווח עליהן וליווי הטיפול בהן עד לפתרון מלא.

המחירים נעים בין 10,000-30,000 ₪, תלוי במוסד ובסוג הקורס, במשך הפעימות השבועיות שלו ובאורכו, באפשרות ההכנה לבחינת ההסמכה הבינלאומית ISTQB ובהכנה לשוק העבודה בסיום. 

ידע בסיסי בשפה האנגלית ובסביבה ממוחשבת + ראיון אישי. בחלק מהמקומות תתבקשו גם להתמיין על בסיס לימוד תמצית החומר ובחינה, שלאחריה תדעו האם תוכלו להמשיך בקורס.

בוגרי הקורס עשויים להתחיל בשכר של 7,500-8,000 כמתמחים, אך השכר עולה משמעותית מידי שנה. בודקי תוכנה עם ניסיון של 5+ כבר ירוויחו כ-12,000 ₪ בממוצע והמשכורות ימשיכו לנוע בהתאם לגודל הארגון והניסיון גם עד מעל ל-20,000 ₪ בחודש.

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות