תואר ראשון

לימודי תואר ראשון - למה לכם?

אם בעבר לימודי תואר ראשון היו בגדר מותרות, כיום אחד תנאי הסף הבסיסיים למקומות עבודה זה תואר ראשון. לכן אם עד כה התלבטתם לגבי הכדאיות של לימודי תואר ראשון, אנו יכולים לספר לכם כי מדובר ביתרון משמעותי שיהפוך את החיים שלכם לקלים הרבה יותר. אך חשוב לציין בהזדמנות הזאת כי תואר ראשון לא תמיד מבטיח תעסוקה בסיומו, עליכם לבחור מקצוע שאתם אוהבים ומתחברים אליו.

לומדים מדברים

קרן כהן
קרן כהן
Read More
תודה לצוות האתר על העזרה בלמצוא את המסלול המושלם עבור. לעולם לא חשבתי שאתקבל ללימודי תואר ראשון.
דנה אזואלי
דנה אזואלי
Read More
תודה על הייעוץ המקצועי והכוונה על בחירת מוסד לקורס פסיכמוטרי
דניאל קינן
דניאל קינן
Read More
האתר המושלם לבחירת תחום לימודים! תודה על הייעוץ המקצועי.
Previous
Next

שירות אישי לבחירת המסלול שהכי מתאים לך

למי מתאימים ללמוד תואר ראשון?

לימודי תואר ראשון מתאימים לכל אותם האנשים שמחפשים דרך לרכוש לעצמם השכלה אקדמאית שתסייע להם במציאת עבודה בעתיד. אתם לא חייבים לאהוב לימודים על מנת ללמוד לתואר ראשון, אך אתם כן צריכים להבין כי מדובר על מצב שונה מאשר בתיכון – לציונים יש משמעות קריטית.

תואר ראשון איננו מתאים לסוג מסוים של אוכלוסייה, מכיוון שכיום ישנם סוגים רבים של מקצועות שבהם תוכלו להוציא תואר ראשון. הדבר הקשה ביותר יהיה כמובן למצוא את המקצוע שהכי מתאים לכם, זוהי אולי ההחלטה החשובה ביותר שתעשו.

מהם תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון?

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון משתנים בהתאם לסוג התואר וכמובן למוסד הלימוד שאליו תפנו. במרבית האוניברסיטאות הדרישה תהיה להגיע עם תעודת בגרות מלאה, לרוב עם ממוצע של מעל 90. בנוסף ברוב המקרים האוניברסיטאות יבקשו מכם להגיע גם עם ציון פסיכומטרי בציון גבוה יחסית.

במכללות תמונת המצב שונה, שם תנאי הקבלה יהיו הרבה יותר מקלים – ושם יהיה לכם סיכוי גבוה יותר להתקבל. אומנם מבית המכללות גם דורשות תעודת בגרות מלאה, אך הממוצע פחות משנה. בשונה מהאוניברסיטאות, במכללות תוכלו למצוא גם מכינות שונות אשר מתאימות לכאלה שאינם עומדים בתנאי הקבלה הראשוניים.

מהו המחיר לשכר לימוד לתואר ראשון?

יש הבדל בשכר הלימוד בין אוניברסיטאות ומכללות ציבוריות לבין מכללות פרטיות, כך שחשוב מאוד שתכירו את ההבדלים הללו לפני שתקבלו החלטה סופית. לרוב העלות של שכר הלימוד לתואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות ציבוריות ינוע בין 36,000-48,000 שקלים. ההבדל מגיע בגלל ההבדל בכמות שנות הלימוד בין התארים השונים.

במכללות פרטיות אשר לא מקבלות תקצוב מהמדינה תמונת המצב שונה לחלוטין. לרוב שכר הלימוד במכללות הציבוריות לתואר ראשון ינוע בין 80,000-150,000 שקל – הבדל משמעותי במיוחד.

מסלולי לימודים של תואר ראשון

מסלולי הלימוד משתנים בהתאם לתואר שאותו אתם בוחרים ללמוד, לכן חשוב מאוד שתכירו את מסלולי הלימוד האפשריים טרם קבלת ההחלטה הסופית. תואר ראשון ניתן ללמוד במסלול חד חוגי או במסלול דו חוגי שבסיומו תקבלו שני תארים שונים.

בנוסף ישנם גם תארים ראשונים שבהם מסלול הלימוד עשוי להשפיע על משך זמן הלימוד. ישנם מסלולים למצטיינים או לכאלה המגיעים עם נתונים התחלתיים טובים שיכולים לקצר את זמן הלימוד בתואר בצורה משמעותית. לכן כאשר אתם בוחרים תואר אחד מהמהלכים הראשונים שאתם צריכים לשים אליהם לב זה נושא מסלולי הלימוד. רק אם תבחרו את מסלול הלימוד שהכי מתאים לכם, תוכלו להגיע למצב שבו תהיו בטוחים שקיבלתם את ההחלטה הנכונה עבורכם ועבור העתיד שלכם.

באילו מוסדות לימוד ניתן להוציא תואר ראשון?

נכון להיום בכל המוסדות להשכלה גבוהה ניתן להוציא תואר ראשון בתחומים שונים. את מוסד הלימוד אתם בוחרים בהתאם לתחום שאותו אתם רוצים ללמוד. 

  1. לימודי תואר ראשון באוניברסיטת תל אביב – תוכלו למצוא מגוון עצום של מקצועות שבהם תוכלו ללמוד במסגרת לימודי תואר ראשון
  2. לימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית – האוניברסיטה ממוקמת בירושלים ומציעה מגוון רחב של תארים בכל תחומי החיים
  3. לימודי תואר ראשון בטכניון – הלימודים מתקיימים בחיפה, מדובר על אחת מהאוניברסיטאות הנחשבות והבכירות בישראל.
  4. לימודי תואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון שבנגב  – האוניברסיטה ממוקמת בבאר שבע, ומציעה מגוון רחב של מקצועות לימוד לתואר ראשון עבור תושבי הדרום.
  5. לימודי תואר ראשון באוניברסיטת בר אילן – האוניברסיטה ממוקמת בסמוך לתל השומר, תוכלו למצוא בה מגוון רחב של קורסים ומקצועות לתואר ראשון.
  6. לימודי תואר ראשון באוניברסיטת אריאל – האוניברסיטה החדשה ביותר בישראל, מציעה מגוון רחב של התמחויות ומקצועות לתואר ראשון. 
  7. לימודי תואר ראשון באוניברסיטת חיפה – האוניברסיטה הראשונה בישראל שהסדירה את סמסטר הקיץ כסמסטר תקני לכל דבר ומאפשרת מגוון תכניות לתואר ראשון בשנתיים בלבד, כולל שני סמסטרי קיץ

כמה זמן נמשכים לימודי תואר ראשון?

משך זמן הלימודים לתואר ראשון משתנה בהתאם לסוג התואר שאותו בחרתם. במרבית המקרים תואר ראשון נמשך בין 3-4 שנים לסטודנטים הלומדים לימודי בוקר. לסטודנטים אשר לומדים לימודי ערב, התואר ראשון יכול להימשך 4-5 שנים.

ישנן מוסדות לימוד שאינן מקציבות את משך תקופת הלימוד, והם מאפשרים לסטודנטים לסיים את הלימודים בהתאם לזמן הפנוי שיש להם. לכן יש כאלה שמצליחים לסיים בתקופת הזמן הרגילה, ויש כאלה שפורסים את תקופת הלימוד לכמה שנים יותר.

סוגי התעודות במסגרת לימודי תואר ראשון

נכון להיום ישנן שתי סוגים של תעודות לבוגרי תואר ראשון, כאשר סוג התעודה נקבע בהתאם לסוג התואר שאותו החלטתם לעשות. במרבית התארים התעודה שהבוגרים מקבלים הינה תעודת BA. שאותה הם יקבלו רק בסיום הלימודים ובתנאי שהם עברו את כל המבחנים. תעודה נוספת שמחלקים בחלק ממוסדות הלימוד היא תעודת Sc.B. שהיא קצת פחות עדיפה ברוב מקומות העבודה.

לימודי תואר ראשון – סיכום כללי

אם החלטתם שאתם רוצים ללמוד תואר ראשון בתחום מסוים זוהי בהחלט החלטה משמעותית שיכולה לקדם את החיים שלכם למסלול הנכון. כאשר בוחרים את התחום שבו תתמקצעו, חשוב מאוד לבחור בתחום שאתם מתחברים אליו – תחום שאתם רואים בו את העתיד שלכם.

ישנם תחומים רבים שבהם תוכלו לבחור, וגם לא מעט מוסדות לימוד חלקם נחשבים יותר וחלקם נחשבים פחות – והבחירה החשובה נמצאת בידיים שלכם. אל תקלו ראש בבחירה הזאת, ותבינו כי מדובר בלא מעט הקרבה שאתם צריכים לעשות על מנת להצליח בלימודים.

קראו על לימודי משפטים