לימודי ערב

בעידן שבו אנו חיים, כל אדם שרוצה לפתוח לעצמו אפשרויות תעסוקה בעתיד בקריירה מכבדת, רצוי מאוד שיחזיק בתואר. 

באמצעות התואר הוא יוכל לפתוח לעצמו לא מעט הזדמנויות שלא היו פתוחות בפניו בעבר. אך לא כולם יכולים ללמוד בבוקר, וישנם סטודנטים שיהיו חייבים לשלב עבודה ביחד עם לימודים על מנת לעמוד בתנאים התובעניים. במקרה כזה אין צורך לוותר על לימודים, אפשר לבחור באפשרות של לימודי ערב.

לומדים מדברים

קרן כהן
קרן כהן
Read More
תודה לצוות האתר על העזרה בלמצוא את המסלול המושלם עבור. לעולם לא חשבתי שאתקבל ללימודי תואר ראשון.
דנה אזואלי
דנה אזואלי
Read More
תודה על הייעוץ המקצועי והכוונה על בחירת מוסד לקורס פסיכמוטרי
דניאל קינן
דניאל קינן
Read More
האתר המושלם לבחירת תחום לימודים! תודה על הייעוץ המקצועי.
Previous
Next

שירות אישי לבחירת המסלול שהכי מתאים לך

בעידן שבו אנו חיים, כל אדם שרוצה לפתוח לעצמו אפשרויות תעסוקה בעתיד בקריירה מכבדת, רצוי מאוד שיחזיק בתואר. באמצעות התואר הוא יוכל לפתוח לעצמו לא מעט הזדמנויות שלא היו פתוחות בפניו בעבר. אך לא כולם יכולים ללמוד בבוקר, וישנם סטודנטים שיהיו חייבים לשלב עבודה ביחד עם לימודים על מנת לעמוד בתנאים התובעניים. במקרה כזה אין צורך לוותר על לימודים, אפשר לבחור באפשרות של לימודי ערב.

למי מתאימים ללמוד לימודי ערב?

לימודי ערב יכולים להתאים לשני סוגים עיקריים של סטודנטים.

 1. האפשרות הראשונה – סטודנטים שעובדים במהלך היום במשרה מלאה או במשרה חלקית ואין באפשרותם לעזוב את מקום העבודה לטובת תחילת לימודים.

   

 2. אפשרות שנייה – אנשי משפחה שאין באפשרותם ללמוד באופן אינסטיבי בשעות הבוקר ולכן יותר נח להם להגיע ללימודים בשעות הערב.

כמובן שלמסלול לימודי ערב יש יתרונות רבים נוספים וביניהם:

 • מתאים לאנשים שקשה להם להתעורר בבוקר ויותר קל להם להתרכז בשעות הערב.
 • המסלול הוא יותר נינוח ולא גוזל זמן רב מהיום בלימודים
 • יותר קל ומהיר להגיע למוסדות הלימוד

 

מהם תנאי הקבלה ללימודי ערב?

ברוב המקרים תנאי הקבלה ללימודי ערב יהיו זהים לתנאי הקבלה ללימודי בוקר. אין כל הבדל מבחינת האינטנסיביות של הלימודים או החומר הנלמד, ההבדל היחידי יהיה בכמות ובשעות הלימוד. מהסיבה הזאת מוסדות הלימוד דוגלים בגישה כי תנאי הקבלה יהיו זהים.

תנאי הקבלה ללימודי ערב משתנים בהתאם לתואר שאותו בחרתם ללמוד ובהתאם למוסד הלימוד שבו תלמדו. ברוב המקרים תנאי הקבלה לאוניברסיטאות יהיו גבוהים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות שמציעות גם אפשרויות אחרות להתקבל ללימודים ולא רק על סמך ממוצע בגרויות ופסיכומטרי.

מהו שכר הלימוד?

גם בנושא שכר הלימוד הסופי לכל התואר אין הבדל בין לימודי ערב ללימודי בוקר. ההבדל היחידי יכול להיות בשכר הלימוד השנתי מכיוון שלימודי ערב נמשכים יותר מאשר לימודי בוקר, ולימודים ערב עושים פחות קורסים בכל שנת לימוד מאשר לימודי בוקר. במקרה כזה שכר הלימוד השנתי יהיה נמוך יותר בלימודי ערב בהשוואה ללימודי בוקר.

שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות הציבוריות לשנת לימוד בערב תנוע בין 5000-7000 שקל, בעוד במכללות הפרטיות שכר הלימוד ללימודי ערב ינוע בין 15,000-25,000 שקל.

מסלולי לימודים – לימודי ערב

מסלולי הלימוד המוצעים לסטודנטים בלימודי ערב לתואר ראשון או שני הם קצת פחות מגוונים מאשר מסלולי הלימוד ללימודי בוקר. לרוב בכל מוסד לימוד ישנו מסלול ערב אחד בלבד, והסטודנטים צריכים להתאים את עצמם למסלול המוצע.

סטודנטים שמחפשים מסלולי לימוד שונים ומגוונים יצטרכו להתפשר ולעבור ללימודי בוקר. לימודי בוקר לרוב הם המגוונים ביותר, ובהם תוכלו לבצע מבחר גדול של החלטות בכל מה שקשור ללימודי התואר שאותו בחרתם ללמוד. כדאי לבדוק את מסלולי הלימוד טרם קבלת ההחלטה הסופית האם לבצע לימודי ערב או בוקר.

באילו מוסדות לימוד ניתן ללמוד לימודי ערב?

כיום מרבית מוסדות הלימוד בישראל מבינים את הצורך של סטודנטים ללימודי ערב, והם מציעים להם את האפשרות הזאת על מנת שיוכלו ללמוד במוסד הלימוד הספציפי שהם רוצים.

 1. לימודי ערב באוניברסיטת תל אביב – באוניברסיטת תל אביב ישנם מספר רב של קורסים שתוכלו ללמוד אותם בשעות הערב או אחר הצהריים.
 2. לימודי ערב באוניברסיטת בן גוריון – אוניברסיטת בן גוריון מציעה קורסים שונים ומגוונים הנלמדים בשעות הערב לרווחת הסטודנטים העובדים.
 3. לימודי ערב באוניברסיטה הפתוחה – אולי האוניברסיטה שבה הכי נוח ללמוד בערב, אתם לומדים את הקורסים בזמן ובמקום שמתאים לכם.
 4. לימודי ערב באוניברסיטת בר אילן – אוניברסיטת בר אילן מציעה לסטודנטים שלומדים בה מבחר קורסים בשעות הערב בהתאם לביקוש ולצורך.
 5. לימודי ערב בטכניון שבחיפה – בטכניון תוכלו למצוא מספר תארים שניתן ללמוד אותם בערב, אך עדיין מדובר על מבחר מצומצם יחסית.
 6. לימודי ערב באוניברסיטה העברית – תושבי ירושלים והסביבה צריכים לדעת שגם באוניברסיטה העברית הם יוכלו ללמוד לימודי ערב.

כמה זמן נמשכים לימודי ערב?

לימודי ערב הם הרבה פחות אינטנסיביים ועמוסים מאשר לימודי בוקר, ויש כאלה שרואים בכך מגוון רחב של יתרונות שבגינן שווה לבחור באפשרות הזאת. אך מהסיבה הזאת כמות הקורסים בכל שנה תהיה נמוכה יותר בהשוואה ללימודי בוקר באותו התואר בדיוק.

כיצד זה בא ליידי ביטוי? באופן הגיוני לימודי ערב נמשכים זמן רב יותר מאשר לימודי בוקר. לרוב לימודי ערב נפרסים על פני 4-5 שנים, לרוב מדובר תמיד על שנה יותר מאשר אותו התואר שנלמד בבוקר. כך שאם אתם בוחרים בלימודי ערב חשוב שתדעו כי התואר יהיה הרבה יותר ארוך עבורכם אך גם הרבה יותר מאוורר (גם במקרים של תואר שני שבו מסלול הלימודים הוא מראש קצר יותר)

סוגי התעודות במסגרת לימודי ערב

בנושא הזה אין כל הבדל בין לימודי בוקר ללימודי ערב. בסופו של יום התעודה שתקבלו תהיה זהה לתעודה שהייתם מקבלים אילולא הייתם עושים לימודי בוקר. סוג התעודה משתנה בהתאם לסוג התואר שאותו בחרתם ללמוד.

על מנת שתוכלו לדעת מראש איזה תעודה אתם מקבלים עליכם לברר את הנושא מול מוסד הלימוד שבו בחרתם ללמוד. סוגי התעודות משתנות מתואר אחד לתואר אחר, ואפילו לעיתים ממוסד לימוד אחד למוסד לימוד אחר.

לימודי ערב – סיכום כללי

לרוב לימודי ערב הם לא הבחירה הטריוויאלית שסטודנט יעשה כאשר הוא מתחיל את לימודי התואר הראשון או התואר השני. לרוב מדובר על סוג של אילוץ אשר מחייב את הסטודנט להתאים את שעות הלימודים לשעות של עבודה או מחויבויות אחרות. אך בלימודי ערב ישנם לא מעט יתרונות אשר יכולים להפוך את הלימודים להרבה יותר אפקטיביים. לימודי ערב הם פחות לחוצים מאשר לימודי בוקר, ולרוב יש כאלה שנוטים להבין בצורה טובה יותר את החומר הנלמד בשעות הערב מאשר בשעות הבוקר.