לימודי רפואה

לא מעט אנשים רואים בלימודי רפואה בתור הזדמנות חסרת תקדים להציל חיי אדם באופן יומיומי וקבוע. לא כל אחד יכול ללמוד רפואה, מדובר על אחד מהתארים הקשים והתובעניים ביותר, ולכן מהתלמידים נדרשת רצינות ולא מעט רצון להתמקצע בתחום. במהלך הלימודים מוסדות הלימוד השונים מכשירים את רופאי העתיד בהתמחויות שונות. לתלמידים ישנה את האפשרות לקבל את כל הכלים הדרושים על מנת שהם יוכלו בעתיד להשתלב בעבודה בבתי חולים ברחבי הארץ.

לומדים מדברים

קרן כהן
קרן כהן
Read More
תודה לצוות האתר על העזרה בלמצוא את המסלול המושלם עבור. לעולם לא חשבתי שאתקבל ללימודי תואר ראשון.
דנה אזואלי
דנה אזואלי
Read More
תודה על הייעוץ המקצועי והכוונה על בחירת מוסד לקורס פסיכמוטרי
דניאל קינן
דניאל קינן
Read More
האתר המושלם לבחירת תחום לימודים! תודה על הייעוץ המקצועי.
Previous
Next

שירות אישי לבחירת המסלול שהכי מתאים לך

למי מתאימים לימודי רפואה?

תואר ראשון ברפואה מתאים לאנשים שעבורם טיפול באנשים זה ערך עליון, והצלת חיים זה לא פחות משליחות. אנשים שמוכנים לעבוד בסביבת עבודה דינאמית אך גם בשעות עבודה לא פשוטות ומשמרות קשות במיוחד.

כל סטודנט שרוצה להתחיל ללמוד רפואה חייב שתהיה לו אינטראקציה טובה עם אנשים. כל מועמד חייב להיות ניחן ביכולת קבלת החלטות טובה בשעת לחץ, זה אחד מהאלמנטים החשובים ביותר עבור רופא מכל סוג. לימודי רפואה בישראל הינם קשים במיוחד, ולכן אתם צריכים להיות כאלה שיכולים לשבת וללמוד שעות על גבי שעות גם לאחר סיום התואר.

מהם תנאי הקבלה ללימודים?

נציין שוב כי תנאי הקבלה בישראל ללימודי רפואה הינם גבוהים בהרבה בהשוואה לתנאי הקבלה לתארים אחרים. על מנת להתחיל ללמוד רפואה כל מועמד צריך להגיע עם ממוצע בגרויות גבוה וגם ציון פסיכומטרי גבוה ובנוסף גם מעבר של מבחני מיון וימי הערכה ייעודיים.

ציון הסכם המינימאלי הנדרש על מנת להגיש מועמדות ללימודי רפואה הינו 720. אך נכון להיום במרבית מוסדות הלימוד ציון הסכם עומד על 750. המועמדים אשר מגיעים עם תנאי קבלה מספקים, ישלח זימון לימי עיון והערכה שבהם הם יעברו מבחנים ומבדקים שונים שבוחנים את התאמת המועמד למקצוע וללימודים. לאחר מכן נערך שכלול של כל המבחנים והציונים, וכל מועמד מקבל דירוג שעל פיו תתקבל החלטה סופית.

מהו שכר הלימוד?

לימודי רפואה לתואר ראשון מתבצעים ברוב המקרים באוניברסיטאות השונות ברחבי הארץ. לכן במרבית המקרים שכר הלימוד הינו שכר לימוד אוניברסיטאי, שיכול לנוע בין 10,000 ועד 12,000 אלף שקל. כמובן ששכר הלימוד יכול להשתנות בהתאם לקורסים שאתם לוקחים בכל שנת לימוד, וחשוב לשים לב לנושא הזה כאשר אתם מחשבים את שכר הלימוד הסופי.

לימודי רפואה נמשכים כשבע שנים ברוב מוסדות הלימוד, בסיום הלימודים מקבלים הסטודנטים תואר של דוקטור. בנוסף כבר במהלך הלימודים יתחילו הסטודנטים להשתלב בעבודה בבתי חולים ובמוסדות שונים הקשורים ללימודיהם.

מסלולי לימודים – לימודי רפואה בישראל

נכון להיום במרבית מוסדות הלימוד שמלמדים רפואה פועל מסלול הלימוד שנקרא "התוכנית השש-שנתית". בתוכנית הזאת הלימודים נפרסים במשך 6 שנים, והשנה האחרונה הינה שנת סטאז' בבית חולים כזה או אחר ברחבי הארץ. התוכנית הזאת מחולקת לשני מסלולים: המסלול הראשון הינו מסלול שבו נלמדים מדעי היסוד במשך שלוש שנים. לאחר מכן הבוגרים מקבלים תואר בוגר במדעי הרפואה. בשלושת השנים הבאות נלמדים בעיקר לימודים קליניים ולאחר סיום הסטאז' מקבלים הבוגרים תואר דוקטור לרפואה.

ישנו מסלול לימודים קצר יותר שאורכו 4 שנים, אך הוא מתאים רק לבעלי תואר ראשון בתחומים הקשורים לרפואה בצורה כזאת או אחרת. בתוכנית הזאת הסטודנטים מבצעים השלמה של קורסי יסוד במידת הצורך. לאחר מכן הם לומדים לימודים קליניים ומבצעים את שנת הסטאז' שלאחריה הם מקבלים תואר דוקטור לרפואה.

באילו מוסדות לימוד מוכרים ניתן ללמוד רפואה?

נכון להיום לימודי רפואה במדינת ישראל מתאפשרים בשישה בתי ספר לרפואה:

  1. לימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב – הלימודים מתקיימים בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר במסגרת התוכנית השש שנתית או הארבע שנתית.
  2. לימודי רפואה באוניברסיטת בן גוריון – הלימודים מתקיימים בפקולטה למדעי הבריאות במסגרת התוכנית השש שנתית בלבד.
  3. לימודי רפואה בטכניון שבחיפה – הלימודים מתקיימים בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט במסגרת התוכנית השש שנתית וגם תוכנית מצטיינים מצומצמת.
  4. לימודי רפואה באוניברסיטת בר אילן – הלימודים מתקיימים בפקולטה לרפואה בצפת במסגרת התוכנית הארבע שנתית בלבד.
  5. לימודי רפואה באוניברסיטה העברית – הלימודים מתקיימים בפקולטה לרפואה בירושלים, במסגרת התוכנית השש שנתית וגם תוכנית להכשרת רופאים לצה"ל.
  6. לימודי רפואה באוניברסיטת אריאל – הלימודים מתקיימים בפקולטה לרפואה ע"ש אדלסון במסגרת התוכנית הארבע שנתית בלבד.

כמה זמן נמשכים הלימודים של תואר ראשון ברפואה?

כל אחד יודע שללמוד רפואה זה לא דבר קל, ולא רק בגלל המורכבות שבמקצוע. לימודי רפואה במרבית מוסדות הלימודים נמשכים במשך 6 שנים, ולאחר מכן ישנה עוד שנה שבה התלמידים נדרשים לבצע סטאז' מעשי באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. לפיכך הלימודים מתחילת הדרך ועד לסופה יכולים לקחת 7 שנים במקרה הטוב.

סטודנטים שמגיעים עם תואר ראשון בתחום שקרוב לתחום הרפואה, יכולים להתחיל ישר את הלימודים הקליניים. במקרה כזה משך זמן הלימודים הינו 4 שנים – 3 שנים שבהם התלמידים לומדים לימודים קליניים ועוד שנה של סטאז'.

סוגי התעודות במסגרת לימודי רפואה לתואר ראשון

לאחר שהתלמידים מסיימים את שנת הסטאז', כל אחד מהם מקבל תעודת דוקטור לרפואה (Medical Doctor). התעודה מאפשרת לבוגרים להשתלב בעבודה במוסדות רפואיים שונים, כל בוגר בהתאם לתחום ההתמחות הספציפית שלו.

חשוב לציין כי שעות העבודה של רופא מתחיל הינן גבוהות במיוחד, ובמרבית המקרים גם התנאים לא אידיאליים. אך עם הזמן המצב משתפר והתנאים הופכים להיות הרבה יותר אטרקטיביים.

לימודי רפואה – סיכום כללי

אז אם התלבטתם האם להתחיל ללמוד רפואה או לבחור במקצוע האחרון, ככל הנראה המידע שקיבלתם כאן עשה לכם לא מעט סדר. כמו שכבר הבנתם הלימודים מאוד קשים ואינטנסיביים, והם מתאימים בעיקר לכאלה שכל חייהם חלמו להיות רופאים ולהציל חיי אדם.

את הצעדים הראשונים בעולם הרפואה אתם עושים כבר במהלך הלימודים עצמם, וגולת הכותרת היא כמובן שנת הסטאז' שבה תוכלו לחיות חיים של רופאים מתחילים. זוהי ההזדמנות שלכם לקבל פרספקטיבה לגבי החיים שמצפים לכם ולגבי מהות העבודה והתחום שבו בחרתם להתמקצע במהלך לימודי תואר ראשון ברפואה.