לימודי משפטים

הדרך למקצוע הנחשק ביותר בישראל מתחילה בלימודי משפטים. כבר שנים רבות שתואר במשפטים הוא מבין התארים הפופולרים שהצעירים נוטים לבחור. זאת מאחר שהתעודה יכולה לפתוח הרבה דלתות ובזכותה ניתן לבחור מבין ההזדמנויות השונות. 
אם אתם מתעניינים בתואר במשפטים – הגעתם למקום הנכון! כאן תוכלו לבצע מחקר מעמיק ולקבל תשובות לכל השאלות שמטרידות אתכם רגע לפני ההרשמה.

אם אתם שואפים להיות עורכי דין או משפטנים, כאן תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי לכם על מנת לקבל בסופו של יום את ההחלטה הנכונה לגבי העתיד שלכם.

לומדים מדברים

קרן כהן
קרן כהן
Read More
תודה לצוות האתר על העזרה בלמצוא את המסלול המושלם עבור. לעולם לא חשבתי שאתקבל ללימודי תואר ראשון.
דנה אזואלי
דנה אזואלי
Read More
תודה על הייעוץ המקצועי והכוונה על בחירת מוסד לקורס פסיכמוטרי
דניאל קינן
דניאל קינן
Read More
האתר המושלם לבחירת תחום לימודים! תודה על הייעוץ המקצועי.
Previous
Next

המלצת צוות חננה ללימודי משפטים - המרכז הישראלי למשפט ועסקים

למי מתאים ללמוד משפטים?

מרבית הבוגרים שיקבלו תואר ראשון במשפטים ישתלבו בתחום עריכת הדין. תחום עריכת הדין הינו תחום מורכב אך בו זמנית גם תחום מגוון. תוכלו למצוא בו סביבת עבודה דינאמית אשר משתנה מעת לעת, ואתם כמובן תהיו חייבים להתאים אתכם בכל פעם למצב החדש.

בסופו של יום אתם אלה שתקבעו לעצמכם כיצד תיראה העבודה שלכם בעתיד. לדוגמא עורכי דין פליליים יהיו רוב הזמן במסדרונות בתי המשפט, עורכי דין עסקיים יהיו בעיקר במשרד. כך שהעבודה בעתיד יכולה להתאים כמעט לכל סוגי האנשים, רק תצטרכו לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם.

תואר ראשון במשפטים מעניק אפשרויות תעסוקה רבות אז גם אם אתם אנשי שטח, משרד, אוהבים לדבר עם אנשים או מעדיפים להישאר מאחורי הקלעים – תוכלו למצוא לבנות לעצמכם את משרת החלומות שתתאים לכם. 

מהם תנאי הקבלה ללימודי משפטים?

תנאי הקבלה משתנים בהתאם למוסד הלימוד שבו תבחרו ללמוד. ניתן להגיד באופן חד משמעי כי באוניברסיטאות תנאי הקבלה הרבה יותר מחמירים בהשוואה לתנאי הקבלה במכללות. כך שעליכם לבחון את הנתונים שלכם לפני שתחליטו היכן מתחשק לכם ללמוד, לעיתים הנתונים שלכם עלולים להגביל את סיכויי הקבלה שלכם למוסדות לימוד כאלה ואחרים.

באוניברסיטאות תנאי הקבלה המינימאליים לרוב הם ממוצע בגרויות של 90 ופסיכומטרי שנע סביב ה-700. ברוב המכללות ניתן להתקבל ללימודי משפטים עם פסיכומטרי של 600-650, אך ממוצע הבגרויות עדיין צריך לעמוד על 90.

מהו שכר הלימוד?

גם במקרה של שכר הלימוד צריך לבצע הפרדה בין הסטודנטים שבוחרים ללמוד באוניברסיטה ובין סטודנטים בוחרים ללמוד במכללה. שכר הלימוד באוניברסיטאות הינו כמובן שכר לימוד אוניברסיטאי שינוע בין 10,000-13,000 שקל לשנת לימוד. 

אך במכללות המצב קצת שונה, כאשר ישנן מכללות המציעות גם הן לימודי משפטים בשכר לימוד אוניברסיטאי אך יש גם מכללות שגובות שכר לימוד פרטי גבוה במיוחד. במקרה הזה תהיו חייבים לעשות בדיקה ישירה מול המכללה שבה אתם מעוניינים ללמוד משפטים על מנת לוודא את שכר הלימוד.

מסלולי לימודים – לימודי משפטים בישראל

במרבית מוסדות הלימוד בין אם מדובר על אוניברסיטה או מכללה מדובר על מסלול לימודים זהה. המסלול אורך כ-3.5 שנים במהלכם הסטודנטים לומדים את כל רזי המקצוע. בסיום הלימודים כל הבוגרים זכאים לקבל תואר ראשון LL.B במשפטים. לאחר מכן מגיע השלב השני שהוא כמובן הסטאז' במשרד עורכי דין, הסטאז' יכול לקחת בין שנה לשנתיים. השלב הסופי הוא מבחני הלשכה. השלב הסופי להסמכה של כל אחד מהבוגרים להיות עורך דין.

באילו מוסדות לימוד מוכרים ניתן ללמוד משפטים?

לימודי משפטים 1

אוניברסיטת תל אביב

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם!

לימודי משפטים 2

האוניברסיטה העברית בירושלים

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם!

לימודי משפטים 3

אוניברסיטת חיפה

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם!

לימודי משפטים 4

המכללה למנהל

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם!

לימודי משפטים 5

המרכז האקדמי שערי משפט

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם!

לימודי משפטים 6

הקריה האקדמית אונו

השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם!

לימודי משפטים

כמה זמן נמשכים לימודי תואר ראשון במשפטים?


לימודי משפטים בישראל זה לא דבר קל, וכל סטודנט נדרש להכיר מאות רבות של חוקים מסוגים שונים. הלימודים עצמם במרבית מוסדות הלימוד נמשכים כשלוש וחצי שנים, לאחר הלימודים הללו כל הסטודנטים מקבלים תואר ראשון במשפטים. 

הסטודנטים שירצו להמשיך ולעבוד בתור עורכי דין, יצטרכו בסיום הלימודים להקדיש בין שנה לשנתיים על מנת לבצע סטאז' במשרד עורכי דין. לאחר מכן כל סטודנט יוכל להירשם למבחני הלשכה, ורק לאחר מכן יקבלו הסטודנטים שעברו את מבחני הלשכה את האפשרות לעבוד בתור עורכי דין.

סוגי התעודות במסגרת לימודי משפטים לתואר ראשון

כל הסטודנטים שיסיימו את לימודי המשפטים יהיו זכאים לקבל תעודת תואר ראשון במשפטים LL.B. יש לציין כי התעודה הזאת אינה מקנה את האפשרות לעבוד בתור עורכי דין במדינת ישראל. 

על מנת לעבוד כעורכי דין כל סטודנט יהיה חייב לעבור בהצלחה את מבחני הלשכה שהם אינם קשורים לתואר שהוצאתם. מדובר על מבחנים חיצוניים לחלוטין.

לימודי משפטים – סיכום כללי

החלטתם להקשיב לאמא ולהפוך לעורכי דין מצליחים? בהחלט מדובר על קריירה מרתקת, שתוכלו לדאוג שהיא תתאים לאופי שלכם על סמך ההכשרה שאתם מבצעים. אך חשוב לציין כי מבחר מוסדות הלימוד שמציעים לכם ללמוד משפטים אצלם יכול להיות מעט מבלבל, ולכן חשוב מאוד שתקבלו החלטה נכונה עבורכם.

גם אם נראה לכם שאתם לא עומדים בכל תנאי הקבלה הראשוניים, תוכלו למצוא מוסדות לימוד שיאפשרו לכם ללמוד משפטים באמצעות תנאים משלימים כמו מכינות במסלולים שונים.

המלצת צוות חננה ללימודי משפטים - המרכז הישראלי למשפט ועסקים

עוד עובדות שחשוב שתדעו על תואר ראשון במשפטים

לימודי משפטים יכולים להיות רלוונטיים גם עבור כאלה שאינם יכולים להתחייב למסלול בוקר. מדובר בעיקר על הורים לילדים או על אנשים שעובדים במשרה מלאה, אך הם עדיין רוצים לגעת בחלום. תואר ראשון במשפטים במסלול ערב נפרסים על פני שלושה ימים בשבוע ולמשך שלוש שנים – כאשר חובה ללמוד גם בסמסטר קיץ.

אולי זה יפתיע אתכם לשמוע, אך יש אפשרות ללמוד משפטים ללא פסיכומטרי. ראשית המועצה להשכלה גבוהה קבעה כי סטודנטים מעל לגיל 30 אינם חייבים ציון פסיכומטרי ללימודים אקדמיים – כולל לימודי משפטים.

בנוסף ישנה אפשרות לעבור מכינה קדם אקדמית שציונה מחליפים את ציוני הפסיכומטרי, אך האפשרות הזאת רלוונטית אך ורק במכללות.

הביקוש הגבוהה של סטודנטים הרוצים להתחיל לימודי משפטים הביא לכך שתנאי הקבלה הינם גבוהים במיוחד וכוללים בתוכם ציון בגרות וציון פסיכומטרי. מועמד שרוצה להתחיל לימודי משפטים ללא בגרות יכול לעשות זאת על ידי הרשמה למכללה פרטית.

חשוב לבדוק אם מדובר על מכללות שאינן מקבלות מימון מהמל"ג והמדינה, ולכן הם אינם כפופים לתנאי הקבלה שאותם הכתיבו המל"ג והמדינה.

מועמדים ללימודי משפטים מעל גיל 30 יכולים להתקבל ללימודים בכל המוסדות להשכלה גבוהה ללא ציון פסיכומטרי. מועמדים מעל גיל 30 זוכים לתנאים נוחים מאוד מטעם מוסדות הלימוד השונים, ולכן שווה לבדוק מהם התנאים בכל אחד ממוסדות הלימוד – כך תוכלו לעשות בסוף את הבחירה שהכי נכונה לכם.

אף פעם לא מאוחר מידי ללמוד משפטים. החלום רק יכול להתעכב מעט, אך אף פעם אתם לא צריכים לוותר עליו. לימודי משפטים מעל גיל 40 יהיו הרבה יותר נוחים ותוכלו לקבל תנאים מאוד טובים מכל המוסדות להשכלה גבוהה – בין אם מדובר על אוניברסיטאות או מכללות. כך ששווה בהחלט לשקול להתחיל הסבת מקצוע, למקצוע שתמיד חלמתם עליו.

רואי חשבון רבים מחליטים להפסיק את עבודתם או לשלב ביחד איתה לימודי משפטים. מדובר על שילוב מעניין מאוד שיכול לקדם את רואי החשבון קדימה, ולספק לכם יתרון משמעותי על רואי חשבון אחרים. עם הידע שאיתו מגיעים רואי החשבון עם מתקבלים בברכה, ומרבית מוסדות הלימוד יאפשרו להם ללמוד מבלי להקשות את תנאי הקבלה.

אם עד לא מזמן לימודי משפטים לחרדים היו דבר נדיר במיוחד, כיום תוכלו למצוא לא מעט מוסדות לימוד המיועדים למגזר החרדי אשר מלמדים משפטים. כך שגם חרדים שרוצים ללמוד משפטים יכולים לבחור ללמוד במוסדות לימוד המיועדים עבורכם, אך כמובן שגם הם צריכים לעמוד בתנאים שאותם מציב כל מוסד לימוד באשר הוא.

לא מעט מבוגרים מבינים בשלב מסוים כי הם לא יכולים להרשות לעצמכם לפספס את החלום שלהם. מהסיבה הזאת חלק גדול מהם מתחיל ללמוד לימודי משפטים במוסדות לימוד ברחבי הארץ. היתרון הוא שהם מקבלים הטבות ממוסדות הלימוד בתנאי הקבלה, וברוב מוסדות הלימוד הם יוכלו להירשם ללימודי ערב – דבר שיקל על התפקוד בבית.

סטודנטים שסיימו זה עתה או כאלה שסיימו מזמן לימודי תואר ראשון מכל סוג שהוא, יכולים למצוא את עצמם מתחילים לימודי משפטים במסגרת תואר ראשון. מוסדות הלימוד ברחבי הארץ מקדמים בברכה לימודי משפטים לבעלי תואר אקדמי, ולרוב הם גם מקלים מאוד בתנאי הקבלה – כל עוד אותם בעלי תארים אקדמיים מציגים ציונים טובים ממוסד הלימוד שבו הם למדו.

העלות של לימודי תואר ראשון במשפטים משתנה בהתאם למוסד הלימוד שבו תבחרו ללמוד. במוסדות המוכרים על ידי המל"ג והמדינה, שכר הלימוד יהיה שכר לימוד אוניברסיטאי של עד 12 אלף שקל לשנת לימוד. במוסדות הלימוד האחרים המוגדרים כמוסדות לימוד פרטיים, שכר הלימוד גם הוא יהיה פרטי ויכול לנוע בין 40-60 אלף שקל לשנת לימוד.

אם בעבר לימודי משפטים לאנשים עובדים היו דברים שהוא לא אפשרי, כיום נפתחו לא מעט אפשרויות גם לאנשים שעובדים משרה מלאה. מסלולי ערב במגוון רחב של מוסדות לימוד המאפשרים לכל אותם האנשים שעובדים, לשלב ביחד עם העבודה גם את לימודי המשפטים – מי אמר שאתם לא יכולים לרדוף אחרי החלומות שלכם?

כל אחד רואה את המסלול ללימודי משפטים בצורה קצת שונה. מה שבטוח מדובר על אחד מהמסלולים המאתגרים והמרתקים ביותר, יש כאלה שגם יגדירו אותו כמסלול קשה. אבל בואו נודה על האמת אם אתם אוהבים את עולם המשפטים, לימודי משפטים יהיו הרבה יותר מעניינים מאשר קשים.

הצבא מוציא חלק מסוים מהמתגייסים הטריים לתואר ראשון במשפטים דרך הצבא, כאשר השאיפה היא שאותם חיילים ישתלבו בעתיד בסנגוריה הצבאית. לימודי תואר ראשון במשפטים דרך הצבא יכול להיות דרך מצוינת לפתוח עבורכם לא מעט דלתות לעתיד. תזכרו כי בסוף אתם צריכים לחשוב על העתיד שלכם, ואם תלכו ללימודי תואר ראשון בגיל מוקדם זה יהיה מעולה.

לימודי משפטים נמשכים כ-3.5 שנים כאשר בסיומם מקבלים הבוגרים תואר ראשון LL.B במשפטים. אך בסופו של יום הסטודנטים הם אלה שקובעים את קצב הלימוד, ולכן יש כאלה שיכולים למשוך את התואר שלהם במשך 4-5 שנים – אתם צריכים להחליט את הזמן האידיאלי עבורכם.

יש לא מעט סיבות שבגינן תוכלו להתחיל ללמוד תואר ראשון במשפטים. אך באופן עקרוני מדובר על אחד מהתארים היוקרתיים ביותר בישראל ובעולם כולו. בנוסף מדובר על תחום מתגמל מאוד, כך שאם העתיד חשוב לכם – זה בהחלט יכול להיות שיקול שאתם צריכים לקחת אותו בחשבון.

הדגש העיקרי במסלול ללימודי משפטים הוא כמובן בלמידת כל החוקים וכל ההתנהלות המשפטית במצבים שונים. השאיפה היא שכל אחד מהבוגרים מיד בסיום הלימודים יוכל להתחיל את הסטאז' שלו באחד מהמשרדים של עורכי הדין באזור – ולאחר מכן יוכל לגשת בבטחה למבחני הלשכה, לפני קבלת תעודת העורך דין הרשמית.

למען האמת שאחרי תואר ראשון במשפטים תצטרכו לעבור גם שנת סטאז' ובנוסף את מבחני הלשכה. לאחר מכן תוכלו להמשיך ללמוד תואר שני בתחום או שתתחילו להתמקצע בתחום עריכת דין. לימודי עריכת דין מתבצעים תוך כדי הלימודים עצמם.

ציון הפסיכומטרי שנדרש ללימודי משפטים משתנה בהתאם למוסד הלימוד שבו תבחרו ללמוד. באוניברסיטאות הדרישה היא להגיע עם ציון פסיכומטרי של 700 פחות או יותר, כאשר לרוב אין ממש אפשרות להתגמשות. במכללות הדרישה קצת יותר גמישה והיא נעה סביב 600-650, אך גם כאן יש שינוי בין מוסדות הלימוד השונים.

מלגות נועדו על מנת לסייע לכם לממן את עלות הלימודים – בין אם אתם לומדים במוסד לימוד המוכר על ידי המל"ג או במוסד לימוד שלא מוכר על ידי המל"ג. קיימות מגוון מלגות שתוכלו למצוא אותם באתרי האינטרנט השונים שמאגדים בתוכם את כל המלגות הקיימות – שם גם תוכלו להגיש בקשת הצטרפות.

כל מי שמתחיל לימודי משפטים צריך להיות חרוץ ושקדן, כי הלימודים הם מאוד אינטנסיביים. בנוסף צריך להיות בן אדם אמין וכנה, כי זה חלק בלתי נפרד מתחום עריכת הדין. השאיפה היא שתרצו ללמוד ותאהבו את כל העולם של החוקים.

המלצת צוות חננה ללימודי משפטים - המרכז הישראלי למשפט ועסקים