לימודי תעודה: ללמוד מקצוע מבוקש ללא תואר

אז מה תרצו להיות כשתהיו גדולים? אם עדיין אין לכם תשובה, אל חשש – אתם ממש לא לבד. מדובר על שאלה שמעסיקה רבים, כאשר התשובה לרוב מגיעה עם ההחלטה על אודות מסלול לימודים נבחר. ישנו קשר ישיר בין תכנית הלימודים שתבחרו, ובין האופק התעסוקתי הצפוי והקריירה שתבנו. לצד מסלולי הלימודים, שבסיומם תהיו זכאים לתואר ראשון – קיימים גם מסלולים המציעים לכם לימודי תעודה – ולפעמים מדובר בבחירה טובה יותר (תלוי במקצוע שתרצו), לא רק הודות למכלול היתרונות של לימודי תעודה, אלא כי בלא מעט מקרים – לימודי תעודה יספקו לכם מקצוע מבוקש (למשל, בתעשיית ההייטק).

רגע לפני שגם אתם מקבלים את ההחלטה שתעצב את עתידכם, הכירו את לימודי התעודה, מה מאפיין אותם, אילו לימודי תעודה נחשבים למבוקשים במיוחד, ומהם היתרונות הבולטים שלהם. שנתחיל?

לימודי התעודה: מה חשוב לדעת?

בהשוואה ללימודי התואר הראשון שנמשכים 3 ולעיתים גם 4 שנים, לימודי התעודה קצרים יותר באופן משמעותי. כל תכנית לימוד אמנם מציעה מסלול אחר המאופיין גם בתקופת לימודים שונה, אך לרוב מדובר על פרק זמן של בין שלושה חודשים לשנה (וישנם גם קורסים מזורזים ואינטנסיביים שיכולים להימשך גם מספר שבועות בלבד!). חשוב להבין כי תקופת לימודים קצרה לא באה על חשבון איכות התכנים, איכות הסילבוס או מידת הערך המוסף איתו תסיימו את הלימודים. לימודי התעודה מראש מיועדים לאנשים המעוניינים במסלול קצר, ענייני וממוקד, ובלא מעט מקרים, זה גם הרבה יותר משתלם משום שלא כל מקצוע מצריך תואר ראשון. 

לימודי התעודה מתמקדים ביותר עשייה ובפחות תיאוריות ומודלים. תכניות הלימודים במסלולי התעודה למעשה מעניקות לכם ארגז כלים מעשי, איתו תוכלו לצאת לשוק העבודה וליישם את מה שלמדתם. תוכלו להירשם לקורסים מקצועיים מגוונים, וללמוד מקצוע נחשק – גם בלי להוציא תואר, ומבלי להשקיע 3 שנים אינטנסיביות ומאתגרות.

תדירות הלימודים – למה לצפות?

לא רק שתכנית הלימודים קצרה יותר מלימודי התואר, אלא שהיא גם מוצעת בתדירות מאוד נוחה. כידוע, על מנת להיות סטודנט ללימודי תואר ראשון באוניברסיטה, נדרשת טוטאליות מוחלטת לתכנית הלימודים. כך, אותם סטודנטים נאלצים לוותר על עבודה, ממשיכים להתגורר עם ההורים ומבלים שעות רבות במוסד הלימודים. ומה לגבי לימודי התעודה? ובכן, תקופת הלימודים נראית אחרת לגמרי!

ישנם מסלולי לימוד המוצעים בתדירות של פעם ופעמיים בשבוע, כאשר היקף שעות הלימוד נע בין 3 ל-6 שעות בלבד. מדובר על מסלולים המיועדים להורים לילדים, אנשים שכבר מתגאים בקריירה נפלאה, וגם עבור חבר'ה צעירים המעוניינים להעשיר את עולמם, אך בתנאי לימוד נוחים יותר. יש מסלולים ללימודי ערב, מסלולים ללימודי בוקר, ואף ישנם קורסים דיגיטליים שמועברים באופן מקוון.

היתרונות הבולטים של לימודי התעודה

 • תכנית לימוד שמתאימה לכל אדם ובכל סטטוס.
 • תנאי קבלה נוחים וגמישים.
 • תכנית לימודים קצרה. 
 • סילבוס ענייני וממוקד.
 • שכר לימוד חד פעמי.
 • ניתן לטפח קריירה תוך כדי הלימודים.
 • לימודי תעודה ללא תואר – ניתן לרכוש מקצוע מבוקש תוך זמן קצר, ואפילו תוך מספר חודשים ספורים.
 • ניתן לעבוד במשרה מלאה תוך כדי הלימודים.
 • הלימודים מאפשרים לבצע הסבת מקצוע, גם לגילאים מבוגרים יותר.
 • עם תום הלימודים, ניתן להשתלב בתעשיות מבוקשות בשוק העבודה, כמו שיווק דיגיטלי או הייטק.

תנאי קבלה ללימודי תעודה

אחד היתרונות הבולטים ביותר של לימודי התעודה, הוא שהדלת פתוחה כמעט תמיד בפני כל המתעניינים. אלו מכם שהתעניינו בעבר בלימודי תואר ראשון, וודאי יודעים מה כרוך בתנאי הקבלה לתארים הללו. לרוב, נדרשים המועמדים להציג לוועדת הקבלה ציון פסיכומטרי (משתנה בהתאם לפקולטה ולתכנית הלימודים), או במקרים אחרים ממוצע בגרויות גבוה ומבחנים פנימיים של מוסד הלימודים. אם לא עומדים בדרישות, המועמדים ניגשים למבחן הפסיכומטרי פעם נוספת, משפרים בגרויות, מבזבזים המון זמן ולא מעט כסף. האם מסלול שכזה הוא בהכרח המתאים ביותר? האמת היא שלא.

מרבית מסלולי הלימודים המזכים אתכם בתעודה, מאפשרים לכם להצטרף ללימודים, כשהתנאי העיקרי הוא ריאיון אישי. 

לרוב, תהליך הקבלה יתנהל כך:

 • הרשמה ללימודים אונליין או הגעה ליום ייעוץ ייעודי.
 • ראיון טלפוני לטובת התרשמות כללית.
 • פגישת היכרות אישית עם ראש התכנית (או אחד מסגל המרצים). בדרך כלל יתבצע גם ראיון אישי (רק אם זה חלק מתנאי הקבלה של הקורס).
 • לעיתים, תידרש הצגת תיק עבודות לפני הרשמה ללימודים (למשל בלימודי עיצוב).
 • מבחן קצר על ידע כללי / יישומי מחשב / ידע באנגלית או כל דבר שקשור לעולם התוכן של הלימודים. לרוב, תוכלו לדעת את הדרישות כבר טרם ההרשמה.

כמה יעלו לכם לימודי התעודה?

שכר הלימוד של לימודי התעודה איננו קבוע, והוא מושפע ממספר פרמטרים:

 • יוקרת מוסד הלימוד.
 • הביקוש לתכנית הלימוד.
 • הניסיון והמוניטין של סגל המרצים.
 • היקף הלימודים.

למעשה, שכר הלימוד עבור לימודי תעודה מתחיל בכ-5000 שקלים, ויכול להגיע גם לכ-17,000 שקלים. הכל תלוי במקצוע, ובמוסד הלימודים שבו תבחרו.

האם שכר הלימוד הגבוה מסתמן כחיסרון? לא תמיד. אמנם מדובר על השקעה כספית לא מבוטלת, אך חשוב לזכור דבר מהותי: תקופת הלימודים קצרה יותר בהשוואה ללימודי התואר הראשון. המשמעות היא שתוכלו מיד בסיום הלימודים להשתלב בשוק העבודה, ולתרגם את הידע שלכם לכסף. 

נוסף לכך, אל תשכחו ששכר הלימוד עבור לימודי התעודה הוא חד פעמי, ולא עבור כל שנת לימודים או סמסטר. כלומר, מדובר על לימודים שבחישוב הכללי עולים לכם פחות מלימודי התואר. לכן, אם אתם רוצים להעשיר את עצמכם אך בתקציב מוגבל ומוגדר, לימודי התעודה הם בהחלט מענה ראוי. 

אז אילו תחומים ניתן ללמוד במסגרת לימודי תעודה?

התשובה היא שכמעט הכל. הביקוש הרב ללימודי תעודה – קצרים ועניינים, הוליד שלל תכניות לימוד שניתן ללמוד באינספור מכללות ובתי ספר פרטיים. יש לא מעט לימודי תעודה מומלצים, כאלה שיאפשרו לכם תוך מספר חודשים לרכוש מקצוע מתגמל, ולהתחיל בתהליכי מיון לחברות גדולות ומוכרות. בין מסלולי הלימוד שתוכלו גם אתם להתעניין ולהצטרף אליהם:

והרשימה עוד ארוכה.

לימודי תעודה מבוקשים: בתעשיית ההייטק כמובן!

תעשיית ההייטק היא בין התעשיות המתגמלות ביותר בשוק העבודה, לכן זה לא מפתיע שבין לימודי התעודה המבוקשים ביותר, נמצאים קורסי ההייטק. כיום, אפשר ללמוד את מקצועות ההייטק בכמה חודשים, כשיש לא מעט מוסדות לימוד שמאפשרים לבחור בין לימודי בוקר לבין לימודי ערב. בין אם תבחרו ללמוד קורסי תכנות, בין אם זה יהיה קורס ניהול מוצר ובין אם תעדיפו קורס QA – כל הקורסים הללו יפתחו לכם את הדלת לעולם ההייטק ויאפשרו לכם לחפש עבודה בשכר מתגמל ובחברות שמעניקות תנאים סוציאליים מעולים. טוב לדעת, שיש גם לא מעט קורסים שכלל לא דורשים ניסיון או רקע קודם, ובכך הם מתאימים למתחילים או למי שמבקשים לעשות הסבה ממקצוע אחר.

באתר שלנו אגב, תמצאו לא מעט כתבות וסקירות בנוגע לתחומי ההייטק השונים, כאשר הכנו סקירות והשוואות אותנטיות בין מוסדות הלימוד השונים, מתוך מטרה לסייע לכם למצוא את מוסד הלימודים המתאים ביותר עבורכם. כיום, יש לא מעט מקומות שמלמדים את תחומי ההייטק, כמו ג'ון ברייס, האקריו ועוד, ומידע מורחב על כל קורס תוכלו למצוא בקטגוריית קורסי ההייטק שבאתר.

עובדים בעבודה מבוקשת לאחר סיום לימודי תעודה

השוואה בין מוסדות הלימוד – איך בוחרים?

סביר להניח שתוכלו ללמוד את התחום שרלוונטי לכם במספר מוסדות לימוד. כמו שהשקעתם מחשבה רבה במסלול הלימוד, כך יש להעניק גם חשיבות לבחירת מוסד הלימודים. מה עליכם לבדוק טרם הרשמתכם?

 • מיהו סגל המרצים (ניסיון, מוניטין, התמחות).
 • מה מוצע לכם במסגרת סילבוס התכנית.
 • מהו הוותק של מוסד הלימודים.
 • מהי חוות הדעת הכללית של הבוגרים על מוסד הלימודים.
 • מהי שביעות הרצון הכללית מתכנית הלימודים.
 • האם בוגרי התוכנית השתלבו בתעשיה.

פרמטרים נוספים שחשוב לקחת בחשבון:

 • שיקול גיאוגרפי – היכן ממוקם מוסד הלימודים, וכמה זמן ייקח לכם להגיע אל הלימודים.
 • מידת האבזור של כיתות הלימוד.
 • האווירה במוסד הלימוד.
 • מספר הסטודנטים בתכנית.

בסופו של דבר, השם של מוסד הלימודים יצויין בקורות החיים שלכם. לכן, כדאי לבחור במוסד לימודים בעל מוניטין ושם – כזה שיפתח לכם דלתות ויתן לכם עדיפות על פני מועמדים אחרים בתהליך חיפוש העבודה. לעיתים, השקעה כספית גדולה יותר בלימודי התעודה במוסד לימוד מסוים, תניב לכם אופק תעסוקתי כך שמדובר בהחלט על השקעה ראויה.

סוגי תעודות: מה אתם מקבלים בסופו של דבר?

ישנן תעודות המוכרות בישראל, אך גם כאלו בעלות מעמד בינלאומי. שימו לב כי ישנן תעודות "פורמליות" בלבד, אך גם כאלו עם ערך רב יותר שיכולות לפתוח לכם דלתות בשוק התעסוקה. כשאתם מתעניינים בתכנית הלימודים עם יועץ הלימודים, מומלץ להכין רשימת שאלות ממוקדת, ולשאול את כל השאלות הרלוונטיות.

להלן כמה שאלות שחשוב לשאול:

 • האם התעודה מוכרת במשרדים ממשלתיים?
 • האם התעודה מוכרת בארגונים מקצועיים?
 • האם התעודה אכן מספיקה על מנת לצאת איתה לעולם התעסוקה?

לימודי התעודה: איך נראים הלימודים בפועל?

כל תכנית לימודים מבוססת על סילבוס אחר, ועל מפרט שיעורים שונה. לרוב, לימודי התעודה יציעו לכם תכנית לימודים מגוונת המחולקת לתכנים עיוניים ותכנים מעשיים. רבים סבורים כי לימודי התעודה פחות מחייבים, אך חשוב לדעת:

 • תכניות הלימוד יחייבו אתכם לרוב בנוכחות חובה.
 • ישנן גם מטלות ברמה שבועית שעליכם להגיש.
 • עליכם להבחן במבחן מסכם על מנת לקבל את התעודה המיוחלת.

רגע לפני שאתם נרשמים ללימודי התעודה

לימודי התעודה מאפשרים לכם ליהנות מתכנית לימוד קצרה, אך עם זאת גדושה ומעשירה. חשוב מאוד שלפני הרשמתכם, תערכו עם עצמכם תיאום ציפיות בצורה כנה: מהי תכלית הלימודים, אם אתם מעוניינים ללמוד תחום מסוים בתקווה לעסוק בו, אילו משרות מוצעות בתחום, האם התעסוקה היא בפורמט שכירים או פרילאנסרים, מהו ממוצע השכר, מהו פוטנציאל ההתקדמות, האם יש ביקוש וכו'.

אם לסכם את כל הנאמר מעלה, אין ספק כי לימודי תעודה מהווים פתרון מעולה לרכישת מקצוע. יש מגוון רחב של תחומים שניתן ללמוד, זאת לצד תנאי קבלה קלילים ותוכנית לימודים קצרה יחסית.

מה נותר? לבחור את המקצוע שתרצו ללמוד, ולהירשם ללימודים. בהצלחה!

צוות שעובד יחד במשרד משלבים ידיים

לקבלת מידע נוסף

השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בהקדם
נגישות