תואר שני

לימודי תואר שני - עוד שלב להצלחה

בשונה מלימודי תואר ראשון, לימודי תואר שני הם לא בגדר חובה ומהסיבה הזאת לא מעט סטודנטים מוותרים עליהם. מדובר על תואר שמיועד לכל אותם האנשים שרוצים להרחיב את הידע שלהם, או כאלה שמעוניינים להתמחות בתחום מסוים. לימודי תואר שני הם גם עוד שלב בדרך ללימודי תואר שלישי שנקראים גם לימודי דוקטורט. ללמוד תואר שני יכול להיות משתלם וכדאי מאוד במצבים מסוימים. 

לומדים מדברים

קרן כהן
קרן כהן
Read More
תודה לצוות האתר על העזרה בלמצוא את המסלול המושלם עבור. לעולם לא חשבתי שאתקבל ללימודי תואר ראשון.
דנה אזואלי
דנה אזואלי
Read More
תודה על הייעוץ המקצועי והכוונה על בחירת מוסד לקורס פסיכמוטרי
דניאל קינן
דניאל קינן
Read More
האתר המושלם לבחירת תחום לימודים! תודה על הייעוץ המקצועי.
Previous
Next

שירות אישי לבחירת המסלול שהכי מתאים לך

למי מתאימים ללמוד תואר שני?


אם תואר ראשון היה כרטיס הכניסה שלכם לקריירה מבטיחה, לימודי תואר שני הם פחות חיוניים. הם מתאימים בעיקר לאנשים סקרניים, כאלה שתמיד רוצים ללמוד דברים חדשים או כאלה שלימודי התואר הראשון לא הספיקו להם.

לימודי תואר שני הם פחות אינטנסיביים מאשר לימודי תואר ראשון, ולכן אתם צריכים לסגל לעצמכם את היכולת ללמוד לא מעט בבית. בנוסף לרוב לימודי תואר שני יגיעו ביחד עם עבודה במשרה מלאה, ואתם צריכים לראות שיש בכם את היכולת לחלק את הזמן בין על העיסוקים השונים ולהקדיש גם זמן ללימודים.

מהם תנאי הקבלה ללימודי תואר שני?

אחד מתנאי הקבלה הבסיסיים ביותר בכדי ללמוד תואר שני זה כמובן להוציא תואר ראשון. ישנם מסלולי תואר שני שאינם מחייבים תואר ראשון, אך מאוד קשה להתקבל אליהם ומספר המקומות מוגבל. בנוסף ממוצע הציונים במסגרת התואר הראשון יכול להוות גם הוא תנאי קבלה לחלק מתחומי הלימוד. לרוב הדרישה הינה ממוצע ציונים של 80 ומעלה.

תנאי קבלה קצת פחות שכיחים הם פרסום מאמרים בנושא הלימוד המבוקש, הגשת עבודות בתחומים שונים ואפילו עבודות תזה. אך התנאים הללו רלוונטיים רק למקצועות ספציפיים, ומוטב לעשות את הבדיקות הנחוצות טרם תחילת הלימודים.

מהו שכר הלימוד?

אם אתם מגיעים ללימודי התואר השני לאחר לימודי תואר ראשון, אתם בוודאי מכירים את כל נושא שכר הלימוד. אך כאשר מדובר על לימודי תואר שני, שכר הלימוד אינו מסובסד על ידי המדינה – ולכן ההוצאה במרביתה תיפול עליכם הסטודנטים.

לרוב העלות של שנת לימוד לתואר שני תנוע בין 10,000-25,000 שקל, כאשר ההבדל במחיר נובע מסוג התואר שאותו בחרתם. ישנם תארים שכמות הקורסים בהם קטנה יותר וכך גם המחיר יורד בהתאמה. 

מסלולי לימודים של תואר שני

אם בתואר ראשון עמדו לפניכם מבחר ענק של מסלולי לימוד, האפשרויות שיעמדו לרשותכם כאשר תרצו ללמוד תואר שני הן קצת יותר מוגבלות. במרבית המקומות תמצאו מסלול אחד בלבד של תואר שני, כך שבעיקר תצטרכו להתגמש בהתאם לדרישות של מוסד הלימוד שבו בחרתם לימוד.

מוסדות הלימוד מציעים גם מסלולי לימוד עיוניים אשר לא כוללים הגשת תזה. מסלולי לימוד מחקריים שבהם תהיו חייבים להגיש תזה ואפילו מסלול ישיר לדוקטורט לכאלה שהשאיפות שלהם אינם מסתפקות בתואר שני. כך ששיחה קצרה עם מוסד הלימוד תוכל לעשות לכם סדר במסלול האידיאלי עבורכם.

באילו מוסדות לימוד ניתן להוציא תואר שני?

לא כל מוסד לימוד להשכלה גבוה מאפשר להמשיך ללימודי תואר שני. לכן אתם צריכים להכיר את כל מוסדות הלימוד המובילים שבהם כן תוכלו להמשיך ללימודי תואר שני בשלל מקצועות ותחומים.

 1. לימודי תואר שני באוניברסיטת תל אביב – אחת מהאוניברסיטאות המוכרות בישראל, מציעה מגוון תחומי לימוד לתואר שני.

   

 2. לימודי תואר שני באוניברסיטה העברית – האוניברסיטה ממוקמת בירושלים, באוניברסיטה תוכלו למצוא מגוון מקצועות לתואר שני.

   

 3. לימודי תואר שני בטכניון – הלימודים מתקיימים בחיפה, מדובר על אחת מהאוניברסיטאות הנחשבות והבכירות בישראל ללימודי תואר שני.

   

 4. לימודי תואר שני באוניברסיטת בן גוריון שבנגב  – האוניברסיטה ממוקמת בבאר שבע, באוניברסיטה ישנן שלל קורסים ותחומים לתואר שני.

   

 5. לימודי תואר שני באוניברסיטת בר אילן – האוניברסיטה ממוקמת בסמוך לתל השומר, גם היא מציעה מגוון רחב של תחומים ללימודי תואר שני.

   

 6. לימודי תואר שני באוניברסיטת אריאל – האוניברסיטה החדשה ביותר בישראל, תוכלו למצוא בה היצע נמוך של תחומים לתואר שני. 

כמה זמן נמשכים לימודי תואר שני?

לימודי תואר שני הם קצת יותר קלים מאשר לימודי תואר ראשון, ולרוב הם גם נמשכים פחות שנים מאשר לימודי התואר הראשון. אם תבצעו את כל המטלות והמשימות בזמן, תוכלו להגיע למצב שבו אתם מסיימים את הלימודים בתוך שנתיים מקסימום.

ישנם מוסדות לימוד שמציעים לסטודנטים לתואר שני ללמוד בקצב שלהם בגלל אילוצים כאלה ואחרים. לכן במקרה כזה הלימודים יכולים להימשך למשך תקופת זמן ארוכה יותר, אך זה כבר יהיה תלוי בכם וברצונות שלכם. לרוב אין סיבה שלימודי תואר שני ייקחו יותר משלוש שנים גם אם החלטתם למשוך טיפה חלק מהקורסים או לרווח את לימודי התואר.

סוגי התעודות במסגרת לימודי תואר שני

 • תואר שני שניתן במרבית התחומים למעת תארים עם שמות מיוחדים 1M.A. (Master of Art)

 • M.B.A. (Master of Business Administration) – תואר שני לבוגרי תואר במנהל עסקים

   

 • L.L.M. (Master of Laws) – תואר שני לבוגרי תואר במשפטים

   

 • M.Sc. (Master of Science) – תואר שני במקצועות ההנדסה והמדעים

   

 • M.E. (Master of Engineering) – תואר שני לבוגרי תואר בהנדסה

   

 • M.Ed. (Master of Education) – תואר שני לבוגרי תואר בחינוך

לימודי תואר שני – סיכום כללי

כמו שבטח הבנתם ללמוד תואר שני זה לא חובה, אך זה יכול להיות הכרחי בחלק נכבד מהמקרים. במהלך התואר השני הסטודנטים זוכים להרבה יותר חופש בהשוואה ללימודי תואר ראשון, אך קצת נדרשת מהם מידה רבה יותר של רצינות.

הלימודים אינם נמשכים זמן רב, כך שתוכלו לסיים את התואר השני במהירות במידה והכל מתבצע כמו שצריך. ישנן רשימה ארוכה של מוסדות לימוד המלמדים סטודנטים לתואר שני במקצועות רבים ומגוונים.